avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Marius...

Activitate Marius...

Multumesc frumos pentru promptitudine, stiti cumva care ar putea fi minimul sau dupa cat timp as putea sa imi iau permisul inapoi sa nu mai umblu cu dovada? se ia in calcul si timpul cat am umblat cu dovada pana se solutioneaza cazul, pana se ia decizia finala? adica daca se hotaraste sa imi ia permisul pe 3 luni pot sa il iau mai devreme daca fac cerere sa dau examen mai devreme?
=D> Am reusit sa il conving pe om sa nu depuna plangere si a dat declaratie ca nu face plangere si ca nu are pretentii materiale sau de alta natura..., mai ramane fuga de la locul accidentului... care credeti ca sunt sansele sa nu fiu pus sub urmarire
" ( pedepasa aplicata sa fie de maxim 2 ani , aprecierea instantei ca scopul pedepsei poate fi atins fara o privare de libertate , lipsa unui antecedent mai mare de 6 luni , disciplinarea ) "

Deci daca este prima infractiune e posibil sa scap decat cu o amenda penala?

Daca omul totusi o sa depuna plangere care ar fi pedeapsa minima/maxima care as putea sa primesc luand in considerare fuga de la locul accidentului? Este posibil ca procurorul sa fie mai intelegator pt ca totusi l-am dus la spital si politistul nu a efectuat nici-o masuratoare pana nu am ajuns impreuna la locul accidentului...(totul s-a petrecut foarte repede si dupa ce au venit dupa mine la munca nu m-am impotrivit cu nimic) tinand cont ca au ajuns la locul accidentului nu m-au gasit ca eram la spital cu victima, s-au dus la spital si nu m-au mai gasit si s-au gandit ca eram la locul accidentului nu eram, dar stau f. aproape de acea intersectie si au sunat la mine acasa au luat nr. meu de telefon de la mama, m-au sunat sa ma intrebe daca masina mea a fost implicata in vre-un accident, le-am raspuns ca da si ca eu am fost soferul, le-am spus unde ma aflu si ca ajung in max.5 min la locul accidentul (nici locul de munca nu este f.departe (1 km), apoi am explicat si acolo cum s-a intamplat (directii de deplasare, etc.) , apoi am fost la spital pt probe biologice impreuna cu victima... care sunt sansele? #-o
Exista vre-o sansa sa se acorde neinceperea urmaririi penale? :((
Buna ziua,

Pe data de 30.07.2009 am accidentat un biciclist care circula pe drumul cu prioritate (ma grabeam la servici) l-am ajutat sa se ridice si l-am intrebat daca vrea sa mearga la spital, a fost de acord si ne-am indreptat catre camera de garda a spitalului judetean cu masina mea..., fiind in intarziere si vazand ca omul nu are zgarieturi sau alte chestii si se deplasa singur m-am gandit ca nu mai are rost sa mai stau si eu cu el si l-am lasat in poarta spitalului si am plecat la munca, dupa 10 min. dupa ce am ajuns la munca m-a sunat un politist sa ma intrebe in legatura cu accidentul, i-am spus unde sunt si ca vin imediat la politie, pana sa ies eu pe poarta firmei politia deja ajunsese la mine, am facut testul cu aparatul etilotest (rezultatul a fost zero) apoi ne-am indreptat la locul accidentului, s-au facut masuratori, intre timp a venit si victima cu autobuzul sa-si ia bicicleta, a facut si el etilotestul (rezultatul la fel zero). Mi-au facut dosar penal pentru vatamare corporala din culpa si parasirea locului accidentului. Mentionez ca victima s-a dus la munca in fiecare zi si nu a fost internat in spital, dar pe certificatul medica-legal care la scos abia azi 14.08.2009 i s-au dat 15-16 zile de ingijiri medicale chiar daca pe el nu-l mai doare nimic si a fost la munca in fiecare zi.
Acum vrea bani de la mine dupa ce i-am dat din ziua cu accidentul 100 RON sa-si repare pedala la bicicleta si i-am platit si certificatul medico-legal, deocamdata nu a depus plangere si inca ma chinui sa il conving sa nu depuna plangere. Politistul mi-a anulat permisul de conducere (asa zice legea) dar de la Parchet mi-au dat totusi dovada cu drept de circulatie pe 30 de zile.
Nu stiu cum sa procedez mai departe sa-l las sa depuna plangere si sa ma judec cu el sa mai incerc sa il conving (cu ceva bani) sa nu depuna plangere... si daca puteti sa imi spuneti pe cat timp imi poate fi retinut permisul si daca il pot recupera prin reexaminare.

Va multumesc anticipat!