avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate doinalupoaie

Activitate doinalupoaie

Răspuns la discuția Formular 014
Nu este clara intrebarea ? nimeni nu poate sa-si exprime o parere sa ma ajute.:-/
Răspuns la discuția Formular 014
se depune declaratia 100 impozit profit la tr.1.2014 ? sau nu ! daca perioada conform vector fiscal si formular 014 depusa este anual incepand cu 01.01.2014.:(
Discuție Formular 014
Societate cu obiect de activitate CAEN 0111 , platitoare de impozit pe profit anual incepand cu data de 01.01.2014( am depus formular 014 );Ce obligatii fiscale declaratie se depune la trimestrul 1 in 2014?In 2013 nu a avut de plata impozit profit. Se declara trimestrial decl.100 valoare 0 si se depune-n 25.02.2015 decl.101?
Va multumesc mult pentru sfat.
In cazul acesta e posibil sa trebuiasca si casa de marcat pt.incasarea de la pers.fizice?Incasarile se fac doar in baza chitantierului .O sa cer statul sa verific care-i scopul fundatiei.Dar cred ca tocmai acesta este :cursuri si examene acreditate ,eliberari de diplome, care le-am preluat constituite in analitice gr.73;mai sunt ven.din cotizatii si sponsorizari . Aveti dreptate , o sa fac corectie cont 704=732 si voi depune 392B si 101,Ei practic se autofinanteaza din aceasta act.economica directa,predand cursuri.Nu?
Multumesc pentru raspuns ;nu chiar de decl.100 la trimestru va intrebam ,deci neexistand notiunea de impozit pe profit , nu depune nici pe zero decl.100;
Fundatia organizeaza diverse cursuri (acesta fiind scopul ei), deci inteleg ca daca am facturi pentru cursanti pers.juridice si fizice cont 7322 nu se intocmeste dec.392B anul acesta pentru ONG,am gasit o decl.in anii trecuti si eram nedumerita .Ma gandeam sa nu se coreleze cu veniturile din exploatare din decl.101 , decl.392B.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
O fundatie fara activitate economica depune decl.100 in zero?
Pentru decl.392BCifra de afaceri a fundatiei este compusa din venituri toata gr.73?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
zicala
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
parastas
multumesc pentru raspuns,dar intre timp am aflat ca , clientul este inregistrat de anul trecut in Registru .=D>
societatea este deja platitoare de TVA conform cifrei de afaceri lunar.