avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM

Contractul individual de munca in cat timp se inregistreaza la ITM? Iar In Revisal trebuie inregistrat cu o zi inainte de inceperea activitatii?

Ce acte trebuie duse la ITM lunar, dar la casa de sanatate, somaj etc.?

Tichetele de masa unde se inregistreaza?

Contractul colectiv de munca unde se inregistreaza?

Ma scuzati ca am pus atatea intrebari.

Va multumesc pt raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 21:18, 3 Aprilie 2010
contractul de munca se inregistreaza (si se trimite)pe revisal cu o zi inainte de angajare ,iar la itm intermen de 20 zile.
lunar se depun declaratii la itm,sanatate,somaj,casa de pensii,finante.
contractul colectiv de munca se inregistreaza la directia de munca de care apartineti
tichetele de masa ,la ce te referi?
La noi la firma se da si bonuri de masa. Astea trebuie inregistrate undeva?

Stiu ca lunar se depun declaratiile, dar ce declaratii trebuie depuse?

Va multumesc
bonurile de masa sunt trecute in contractul de munca
se inregistreaza in contabilitate
declaratiile ce se depun lunar sunt cele aferente salariilor(pentru fiecare institutie ai programe separate.itm-pentru comisionul de 0.75% casa de pensii - contributia de 10,5% respectiv 20.8%,sanatate - contributia de 5.5%,respectiv 5.2%, somaj - contributia asig de somaj 0.5% angajat, 0.5% angajator ,finante)
la finante se depun decl 100,102,aferente salariilor,300.-tva
va multumesc pt raspuns
statele de plata se depun la ITM? pontajul e doar pt noi sau trebuie depus si el?

Alte discuții în legătură

Oug 58 hanna77 hanna77 i.p.u.r.l. intra in categoria intreprinderilor individuale?conform oug 58/2010 i.p.u.r.l. trebuie sa depuna declaratii de asigurare la cas,cass si somaj? (vezi toată discuția)
Contributii asig.soc. si fd specifice ddea ddea Imi puteti spune va rog mult unde as putea gasi modul de calcul al contributiilor pentru salariati pe care o societate comercialale are de ... (vezi toată discuția)
Contributii angajator pentru cartea de munca anaidu anaidu Care sunt mai exact contributiile pe care trebuie sa le plateasca angajatorul pe de o parte si angajatul pt un salariu minim pe economie de 600 ron brut? (vezi toată discuția)