Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reglare fisa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reglare fisa

buna seara ,

cum ar trebui sa fac sa reglez fisa de la administratie . adica ma intereseaza care sunt inregistrarile contabile care trebuie sa le fac ?( am preluat o balanta de la fosta contab care nu prea mai stie de cum s-a ajuns la acele solduri ale dansei ).Eu am bifat fisa si la adm ,e ok inregistrat decl, plata, rectif ,etc , deci banuiesc ca trebuie sa aduc soldurile mele la sumele de la administratie.
-nu cred ca este o solutie buna sa reglati soldurile din balanta in acest mod!
va sfatuiesc sa o luati din aproape in aproape! mai exact de la o balanta de sfarsit de an spre exemplu decembrie 2008 decembrie 2009.
-daca erati mai explicita intelegeam la ce anume va referiti! daca e vorba de tva trebuie sa verificati tva din jurnale respectiv tva deductibil, implicit colectat cu ce este in balanta si apoi cu ce s-a declarat in decont! e posibil sa nu se fi preluat corect niste rulaje din precedent!
-la profit -de vazut ce s-a declarat si ce aveti in ct.691-441
-pentru sumele datorate in 102-verificati rulaje lunare cu declaratia si implicit cu statul!
-e o munca in plus insa eu niciodata nici chiar cu 1 leu nu mi-am reglat soldurile care influenteaza rulajele cu fisa de la administratie ! toate reglarile se fac prin declaratii rectificative !
mult succes!
daca va pot fi de folos si cu altceva nu ezitati sa ma contactati!
nici un sold nu este identic balanta -fisa administratie.

eu inteleg ce spuneti dar situatie este mai dificila deoarece eu am preluat o firma la dec 2009 , moment in care am luat si o fisa de la administratie , si de aici incepe nebunia. Fosta contabila nu are fise de cont mai vechi de 2009 :) deci nu am cum sa vad daca la administatie este ok, si nici ca soldurile mele sunt ok.
Am pornit in cautarea chitantelor/op si surpriza : suma din chitantele pe care nu le gasesc este aprox cu suma care apare in fisa de plata .

Asta a fost principiul pe care am mers cand m-am gandit sa reglez soldurile mele.

nu am destula experienta sa spun ca asa este corect , dar nu stiu cum sa fac altfel.

multumesc ,
trebuie sa verificati declaratiile lunare , trimestriale dupa caz care le aveti si balantele , dar nu pe solduri , ci pe rulaje lunare!la tva, impozit pe profit etc. din experientele avute e posibil ca fisa sa fie denaturata din anii precedenti! credeti-ma am avut surprize multe pe la administratiile financiare!
note contabile e posibil sa nu aiba insa balante cu siguranta ca are! trebuie numai sa intrati in posesia lor!
orice contabil are obligatia de a intocmi balante lunare in momentul cand e implicat intr-o colaborare cu o societate!
va pot ajuta din punct de vedere profesional ! tineti-ma la curent!
eu stiu de aceste obligativitati, dar daca nu exista decat o balanta la 31.06.2009 si inca una la 31.12.2009...si altele nu mai exista ....nu le mai listeaza , eu ce pot sa fac? am bifat declaratiile si op/chitante cu fisa si atat. Am verificat si cu fisele de cont din 2009, atat ne-a pus la dispozitie d.na contabila :))).
prin raspunsurile mele .nu am facut decat sa va arat calea de a rezolva corect din punct de vedere contabil si in conformitatea cu legislatia fisa pe platitor!
totodata v-am indrumat ...............si prin practica ......sa acumulati experienta in ceea ce priveste arta de a fi un contabil bun care respecta legislatia si are competenta de a rezolva diverse probleme!(a-ti spus ca sunteti la inceput de cariera).
d-voastra alegeti cum sa rezolvati aceasta problema! intr-adevar e multa munca ! dar.........in general vorbind din greselile altora invatam!
mult succes in continuare!
mult succes in activitatea viitoare!