Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungirea concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungirea concediului de maternitate

Daca ti se termina concediul de 2 ani de crestere al copilului,il poti prelungi pana la 3 ani,luandu-ti concediu medical?
nu, beneficiaza de CIC 3 ani doar mamicile a caror copii au handicap si sunt inregsitrati in evidentele medicale
Dar CM pot sa-mi iau?
Da in cazul ca indepliniti conditiile
Se poate prelungi si cu concediu fara plata ... in acest sens, se exprima si art.62 alin.1 din CCMN, si anume : in afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.
Multumesc pentru raspunsuri