Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor contabile

Buna ziua..daca ma poate ajuta cineva:
Am inregistrat niste erori contabile din 2008 - nu s-au inregistrat amortizarile, astfel ar fi rezultat un profi mai mic. Intrebarea este: Daca fac rectificativa la 101 (pentru ca are impozit anual fiind societate cu profil agricol) imi rezulta un impozit pe profit platit in plus.Se compenseaza cu cel pe care trebuie sa il plateasca pentru anul curent?
Suma de restituit, rezultata ca urmare a diminuarii unui debit (prin rectificarea dcelaratiei), se poate compensa cu suma datorata stabilita prin declaratia perioadei curente, fie din oficiu, de catre organul fiscal, fie la solicitatea dvs. Nu aveti cum sa faceti autocompensare, chiar daca sumele se referă la acelasi impozit.
Urgent !..!Am mare nevoie de ajutor!

Am constatat greseala dupa predarea decl.fiscale 101/2009

La sf.anului 2008,am avut pierdere fiscala raportata in decl.101 de 5.677lei.
In tr.I am avut profit si imp.pe profit =707,
tr.II,III si IV am avut pierdere pierdere ,deci imp.pf.=O
Dintr-o greseala in calculul de sf.de an,am inregistrat 691-441 = -707.
Ac.greseala nu-mi afecteaza rezultatul de sf.de an decit in sensul micsorarii pierderii fiscale care devine in loc de -5677,...-4930(-5677+707)

In anul 2009,am iesit cu profit de 2000,dar nu am scazut pierderea fiscala din 2008.
Am predat decl.101 pe anul 2009,cu profit 2000,fara sa tin cont de pierderea fiscala din 2008.

Ajutati-ma sa refac calculul corect!
-va trebui sa fac rectificativa la decl.101/2009?...am voie sa nu tin cont de pierderea fiscala din 2008?
-daca refac decl.101,cum fac cu calculul gresit din 2008?..am inteles ca erorile de calcul din anii precedenti se refac prin ct.1174,pt.a nu afecta cheltuielile din 2009
-In ac.caz,la situatie pe 2009,va trebui sa trec :1174-441=707..este corect?
_de asemenea am inteles ca orice eroare calculata in plus la imp.pe profit ,trebuie impozitata;dar in ac.situatie ma gindesc ca totusi desi fac inreg.1174-441=707,eu totusi nu am profit pe 2008,deci ce impozit sa platesc?

Sint in mare incurcatura !!.Va rog frumos sa ma ajutati...fiindca trebuie sa refac urgent situatiile

Multumesc mult!

In ceea ce priveste corectarea formularului 101
Daca ati fi procedat ca la carte (cod fiscal) ar fi trebuit sa recuperati pierderea , la fiecare termen de plată a impozitului pe profit (trimestrial, dar probabil ati vrut sa evitati plata impozitului minim trimestrial in anul 2009). Aveţi posibilitatea insa sa recuperaţi pierderea (pe o perioada de 5 ani, legea nu restrictioneaza dreptul de report de alte elemente, cum ar fi de ex pe cel care vi l-am prezentat). Asa ca veti recupera pierderea la sfarsitul anului din profitul anual, influentand impozitul anual pe profit pe anul 2009. Faceti declaratie rectificativa 101 pentru anul 2009. Probabil veti iesi in castig, intrucat nu ati platit impozit minim in cursul anului 2009 (poate doar in trim. IV daca diminuati impozitul anual prin reportarea pierderii. Probabil ca ati observat ca pentru anul 2009 legea poate conduce la situaţii mai speciale, speta dvs. fiind una dintre acestea).
Daca ati gresit si rezultatul exercitiului in 2008, ar trebui sa faceti corectia si pentru acel an, intrucat suma de 707 lei cu care diminuati pierderea se va regasi in rezultatul reportat 117 si influenteaza impozitul din anul 2010 (daca am inteles eu corect speta, intrucat nu mi-am dat seama cum ati reusit sa diminuati pierderea din 2008, prin eroare, nu?). In ceea ce privestre corectarea erorii contabile, in opinia mea este corecta varianta prezentata de dvs.
M-ati incurcat si mai rau!

.._Inteleg ca ar fi trebuit sa recuperez pierderea,dar nu am facut-o!..intrebarea mea era daca am voie sa procedez asa;am gresit inteleg!..dar incerc sa refac acum greseala!...pt.ca daca tot refac decl.101 refac si calculul cu recuperarea(nu pot recupera pierderea din 2008 si la trIV 2009?),cu atit mai mult cu cit profitul pe 2009 este doar din tr.IV.
-Cum sa nu platesc impozit pe profit?..am platit!..in fiecare tr.am avut pierdere ,deci impozit pe profit O..si am platit impozitul minim!...in tr.IV am avut profit 2000,impozit pe pf=320,deci am platit tot impozit minim...nu asa trebuia sa procedez?Impozitul pe 2009,l-am raportat la veniturile din 2008;si venituri am avut;doar profit nu!

Nu am incercat sa evit nimic,fiindca nu aveam ce!
-scuzati-ma! nu inteleg !...cum sa ies in cistig ?..si care sint acele situatii speciale,ca nu le stiu!...mai ales ref.la sit.mea???

Multumesc frumos pt.raspuns!
Poate ma mai puteti lamuri putin!#-o
Cred ca trebuie sa fiu putin mai explicita pt.prezentarea datelor din 2008!
Impozitul pe profit in 2008 a fost O,am fost pe pierdere;
Eu l-am calculat gresit :707;in momentul cind am realizat ca sint pe pierdere ,in loc sa nu trec nimic la 691- 441,am trecut 691- 441= -707
De aceea intrebam daca in ac.situatie este corect sa inreg.
1174 - 441= 707,fiindca eu de fapt nu am avut profit,doar am gresit calculul.
Cred ca am explicat bine si se intelege.:(
Acum cind corectez cum trebuie sa trec?...eventual poate o explicatie mai babeasca..nu inteleg ce se va intimpla nici cu soldul lui 1174?

poate cineva sa ma ajute?..va rog frumos!