avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi libera de rusalii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi libera de rusalii

Buna ziua!
Am si eu o intreabare: prima si a doua zi de rusalli , sunt libere.daca un angajat lucreaza in dumunica de rusalii, trebuie sa i se dea 2 zile libere(una pt ziua de weekend lucrata si una pt ziua de rusalli)?
Cel mai recent răspuns: arhontele , utilizator 20:59, 19 Mai 2010
Da.
Sărbătorile legale
Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- 24 ianuarie.
- prima şi a doua zi de Paşte;
- 1 mai;
- 1 decembrie;
- Prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele apartinând acestora.
Si daca lucreaza in ziua de Rusalii beneficiaza de o alta zi libera drept compenstatie?
Daca lucreaza in prima zi de Rusalii va primi o zi libera platita plus un spor deoarece a lucrat in zi de sarbatoare legala.
numai duminica?
arhontele a scris:

Si daca lucreaza in ziua de Rusalii beneficiaza de o alta zi libera drept compenstatie?


Nu ati scris ca lucreaza in ambele zile....cum e?

Alte discuții în legătură

Zilele libere Alex58 Alex58 As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata. (vezi toată discuția)
Prevedere legala zile libere sarbatori legale MarcelaS MarcelaS Buna ziua, As vrea sa va cer parerea in ceea ce priveste prevederea legala de mai jos: [i]Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt: ... (vezi toată discuția)
24 ianuarie NICOLA CAMELIA NICOLA CAMELIA 24 ianuarie este zi nelucratoare incepind cu 2011??? (vezi toată discuția)