Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi libera de rusalii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi libera de rusalii

Buna ziua!
Am si eu o intreabare: prima si a doua zi de rusalli , sunt libere.daca un angajat lucreaza in dumunica de rusalii, trebuie sa i se dea 2 zile libere(una pt ziua de weekend lucrata si una pt ziua de rusalli)?
Da.
Sărbătorile legale
Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- 24 ianuarie.
- prima şi a doua zi de Paşte;
- 1 mai;
- 1 decembrie;
- Prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele apartinând acestora.
Si daca lucreaza in ziua de Rusalii beneficiaza de o alta zi libera drept compenstatie?
Daca lucreaza in prima zi de Rusalii va primi o zi libera platita plus un spor deoarece a lucrat in zi de sarbatoare legala.
numai duminica?
arhontele a scris:

Si daca lucreaza in ziua de Rusalii beneficiaza de o alta zi libera drept compenstatie?

Nu ati scris ca lucreaza in ambele zile....cum e?