Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In ce consta \"reconstituirea dreptului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In ce consta "reconstituirea dreptului de proprietate"

Buna ziua,

Am marea rugaminte la d-voastra....spuneti-mi va rog in ce consta reconstituirea dreptului de proprietate??

Am un proces pe rol pentru un teren detinut fara acte........as vrea sa stiu daca acest demers mi-ar aduce acte in sustinerea cererii de obtinere a terenului respectiv...

:)
Daca este vorba de un teren intravilan, puteti sa va incadrati in prevederile art. 27 alin 2 (1) din legea 18/1991 republicata.
Important este sa fi detinut acest teren inainte de colectivizare. In aceasta situatie puteti cere reconstituirea dreptului de proprietate la primarie.
Daca este vorba insa despre un teren extravilan, a trecut demult termenul pentru depunerea cererilor de reconstituire.
Deci spuneti de cand detineti acest teren, ca sa stim daca va incadrati sau nu in prevederile art. 27 alin 2 (1) din legea 18/1991 republicata.
Multumesc frumos pentru raspuns. Am primit deja raspuns de la primarie ca nu ne incadram in prevederile acestei legi.... terenul in cauza nu a fost preluat de catre stat...
inseamna ca e tot al dvs daca nu a fost preluat de stat
Terenul in cauza a fost cumparat in anul 1958 pe chitanta de mana. Acea chitanta nu mai exista in prezent. Avem doar un certificat de mostenitor ( proprietarul a decedat in anul 1974, mostenitori fiind sotia si fiica) in care se mentioneaza ca terenul a fost detinut de defunct impreuna cu sotia supravietuitoare fara acte...
Pe rolul Administratiei financiare figureaza mostenitorii, impozitele sunt achitate la zi...insa nu ne putem folosi de teren atat timp cat nu exista titlu de proprietate.... .Ne-am adresat la primarie, insa acestia ne-au spus ca nu ne pot ajuta (figuram in evidentele primariei ca posesori si titulari insa nu ne pot elibera titlu de proprietate), am fost la Arhivele Statului si ne-au spus ca evidentele din anii respectivi au ars....
As dori sa ma ajutati cu un sfat....unde pot sa ma adresez pentru a obtine un document care sa ateste proprietatea ...?
Mentionez ca in prezent pe acel teren sta abuziv o familie de rromi, pe care insa nu ii pot scoate intrucat nu detin acte........... dar eu platesc impozit, totusi............
Reconstituirea dreptului de proprietate inseamna ca ati avut un teren inainte de colectivizare si acest teren v-a fost luat de colectiv/expropriat, cu sau fara acte. Aceasta sintagma presupune faptul ca inainte de a ramane fara teren ati avut calitatea de proprietar, conform legislatiei de la acea vreme (ori, in conditiile descrise de dvs, nu cred ca este cazul).
Cine figureaza ca platitor de impozite si inscris in registrele agricole la primarie? Daca figurati dvs, puteti incerca o actiune in constatarea dreptului de proprietate ca urmare a uzucapiunii de lunga durata (30 de ani de posesie continua si neviciata, sub nume de proprietar). Actiunea o veti introduce impotriva mostenitorilor fostului proprietar, la judecatoria in a carei raza de competenta se afla localitatea unde este situat terenul (o sa va trebuiasca 2 martori, documente de la primarie din care sa reiasa ca ati platit impozitul, probabil si o expertiza topo) - problema e ca taxa de timbru e 3% din valoarea terenului respectiv.

Pentru a beneficia de art. 23 din legea 18/1991 - recunoasterea dreptului de proprietate prin Ordinul Prefectului, trebuie ca pe terenul respectiv sa existe un imobil, pentru ca legea prevede aceasta procedura doar pentru terenul aferent casei de locuit si anexelor gospodaresti...