Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere barou 2010
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere barou 2010

Buna ziua!

Am extras de pe unbr.ro tematica pentru concursul de admitere (stagiari). Imi poate spune cineva care sunt cele mai adecvate manuale de pe care ar trebui sa invat?

Este adevarat ca inainte de examen la fiecare barou se pot gasi "posibile" grile ?

Multumesc
S-a discutat despre carti chiar in prima pagina a topicului Admitere Barou 2010.Dar iata cateva dintre lucrarile/titlurile recomandate:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francis Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francis Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :
1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2. Ioan Les - Tratat de drept procesual civil

Drept penal:

Parte generala:
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.

Parte speciala:
1.Mitrache,Bulai,Filipas- Institutii de drept penal
2. Bulai,Filipas- Institutii de drept penal-curs selectiv 2008-2009
3. Filipas Avram- Drept penal roman. Parte Speciala.

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala

Este adevarat ca inainte de examen la fiecare barou se pot gasi "posibile" grile ?

Cat despre asta,nu stiu ce sa zic...daca este sau nu adevarat.
luiza2008, utilizator
Ok, multumesc.
Mi se parea usor ireala varianta cu existenta acelor grile, tocmai de aceea si ghilimelele.
Ulterior transmiterii mesajului, am citit si despre existenta unor culegeri de teste.
Imi puteti da niste autori, titluri..?

Multumesc.
Ulterior transmiterii mesajului, am citit si despre existenta unor culegeri de teste.
Imi puteti da niste autori, titluri..?

Da,sigur!:)

Teste grila pentru magistratura, avocatura si examenul de licenta, editia a III-a (actualizat aprilie 2009)-Viorel Voineag

Teste grila pentru admiterea in magistratura - Editia a II-a, revazuta si adaugita-Mihaela Ciobanu

Teste grila pentru concursuri si examene- Gabriela Raducan, Hotca Mihai Adrian, Mircea Damaschin

buna ziua.unde ati gasit tematica pt barou 2010 pe unbr?
eu n-am gasit nicaieri
se stie ceva despre data examenului?
sau daca e la nivel national?am gasit ceva calendar pe google cu examenele si scrie ca ex in barou se va desfasura in 15-19 septembrie.asa sa fie?
Am sunat la UNBR si au spus ca in cursul saptamanii viitoare vor afisa pe site regulamentul de organizare a examenului, inclusiv tipul examenului si perioada.

Sa asteptam .....