Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit imobiliar ipotecar- nu-mi mai pot plati ratele ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit imobiliar ipotecar- nu-mi mai pot plati ratele la banca...oare faptul ca banca imi ia casa stinge litigiul dintre noi?

Buna ziua,

indraznesc sa va cer ajutorul intr-o problema, care, cred eu, deja a devenit un subiect la ordinea zilei.
Am doi prieteni(sot si sotie) care au cumparat, cred ca acum vreo doi ani, un imobil cu 3 camere, printr-un credit imobiliar cu ipoteca, in franci elvetieni.La inceput rata lunara a fost in jurul sumei de 12-13 milioane lei, ajungand la ora actuala la fabuloasa suma de 24-25 milioane lei.Totodata, si valoarea totala a creditului contractat a crescut de la luna la luna.
Avand deja mari probleme in a achita ratele(in urma platii ratei lunare, acestia mai ramaneau doar cu 3 milioane lei, de trait o luna intreaga), cei doi au mers la banca si au obtinut, pentru un an, o reducere a ratei cu 3 milioane(banca a fost de acord ca, timp de un an, sa nu mai incaseze nu stiu ce comision, urmand, bineinteles, ca dupa acel an de gratie sa fie reintrodus comisionul respectiv in rata, plus valoarea aferenta comisionului neplatit timp de un an).
De parca nu ar fi fost suficient, din luna august salariul lui va scadea cu 25%-fiind bugetar-intrand in incapacitatea de plata atat timp cat venitul total al celor doi va fi undeva in jurul sumei de 22 milioane de lei iar sotia este si insarcinata in doua luni.
Acum, va intreb, cu tot respectul, cum ii putem ajuta pe acesti oameni?Daca nu-si platesc ratele, li se vor face popriri pe salariu insa cat timp va dura acest lucru pana sa-i dea afara in din casa?
Iar daca ii vor da afara din casa si banca isi va lua practic garantia, normal nu ar fi sa se incheie litigiul?Ei au platit la momentul contractarii creditului un avans de 20.000Euro si restul, pana la 70.000 euro(cat costa imobilul), a fost oferit de banca, in franci elvetieni.Astfel ca ei s-au indatorat la banca pentru 50.000 Euro(in franci elvetieni) dar in prezent sunt datori acesteia cu 75.000 Euro(in franci elvetieni), asta "multumita" francului care crescut extrem de mult de-a lungul vremii.
Este moral sau legal ca banca sa le ia si casa, sa o vanda la licitatie pe un pret de nimic si mai apoi sa le faca din nou poprire pe salariu pentru suma ce a mai ramas nevalorificata din vanzarea imobilului ipotecat?Am vazut ca la licitatie un apartament cu 3 camere se vinde la, cel mult, 30.000 euro, asta inseamna ca cei doi vor ramane datori bancii cu inca 45.000 euro?

Ma gandesc ca doi tineri cu un copil pe drum vor ramane si fara casa si cu datorii la banca?Si cu "protectia familiei prin Constitutie" unde ramane?Chiar nu poate fi facut nimic?Daca li se ia casa, banca isi recupereaza banii creditati(20.000 avansul+casa scoasa la licitatie+ratele ce-au fost platite pana in prezent-la zi si fara intarzieri), nu ar fi normal ca litigiul sa fie incheiat?

Sper ca acest subiect sa va trezeasca interesul si sa reusim sa le aducem putina liniste celor doi gasind o solutie.
Va multumesc foarte mult!
Cu respect,

Cristina

P.S.- Imi cer scuze daca a mai fost discutat un subiect cu o aceeasi tema!
cris4family, utilizator
din pacate pt ei, nu prea exista multe solutii.. tot ce pot face e sa caute pe cineva pt a prelua ratele, daca banca e de acord, sau daca nu s-au indatorat pt perioada maxima (30 de ani), sa refinanteze creditul, prelungind contractul, ca rata sa fie mai mica.
banca e/nu e (nicio relevanta!) de acord, nu preia nimeni un asemenea contract (cum de fapt nimeni nu "preia" niciun astfel de contract cu banca de acum 2,3,4 ani, pentru ca toate, absolut toate contractele au devenit ruinatoare pentru imprumutati)... solutia ar fi pe aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator
ideea nu e sa-si recupereze familia avansul si ratele platite, ca asa, logic, ca nu-l ia nimeni, ci doar sa achite bancii de acum incolo.
sa ai de plata in rate, pt un ap de 3 cam, 65000 de euro, poate e rentabil (depinde si de zona).
macar sa nu ramana datori in urma vanzarii la licitatie
Va multumesc pentru ajutorul oferit, sper ca, pana la urma, cei doi sa gaseasca o solutie de compromis!
deci exista o singura solutie pentru debitori sa ceara in scris acordul bancii pentru a putea vinde imobilul, cu conditia ca in urma vanzarii sa se achite datoria catre banca, alta solutie nu exista, debitul trebuie stins pentru ca ei sa scape de datorii, deoarece daca se ajunge la executare se adauga la datoria existenta costurile ocazionate deexecutare, care nu sunt deloc mici, in plus valoarea imobilelor a scazut dramatic s-ar putea ca in urma licitatiei sa nu poata obtine decat 30-40.000 EUR pe imobil, restul de debit curgand in continuare; iar in asemenea situatii executarea continua sa existe iar Banca va urmarii orice bun imobiliar sau mobiliar al debitorului, bun care sa poata fi executat (creanta sa fie certa , lichida si exigibila) pentru ca banca sa se indestuleze.
In plus daca debitul nu este acoperit debitorilor li se va institui poprire pe venituri in cuantum de 1/3 din venit. in concluzie sa faca rapid toate demersurile pentru a putea vinde imobilul, pentru ca altfel riscasa ramana fara locuinta si cu popriri pe salariu, iar daca vor mai dori vreodata sa ia un credit si in istoricul loc ca si platnici apar aceste popriri nu le va mai acorda nici o banca nici macar un card .

succes