Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale plafon maxim de bani in casa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

plafon maxim de bani in casa

exista plafon maxim de bani in casa unui srl?
nu

temei legal :
LEGE nr. 507 din 17 noiembrie 2004 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor măsuri financiare
12.La capitolul II secţiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea următorul cuprins:
"2. Alineatele 6 şi 7 ale articolului 5 se abrogă."
~~~
Alineatul 6 al articolului 5 va avea următorul cuprins:
"(6) Sumele în numerar aflate în casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depăşi la sfârşitul fiecărei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depăşirea acestui plafon numai cu sumele aferente plăţii salariilor şi a altor drepturi de personal, precum şi altor operaţiuni programate, pe bază de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucrătoare de la data prevăzută pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplică unităţilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurări şi financiare."
( asa cum era in ORDONANŢÃ nr. 94 din 26 august 2004 privind reglementarea unor măsuri financiare- care modifica ORDONANŢÃ Nr. 15 din 23 ianuarie 1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare care avea urmatorul text :
(6)Sumele în numerar aflate în casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depăşi la sfârşitul fiecărei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depăşirea acestui plafon numai cu sumele aferente plăţii salariilor şi a altor drepturi de personal, precum şi altor operaţiuni programate, pe bază de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucrătoare de la data prevăzută pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplică unităţilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurări şi financiare.)

og 15/1996 este una din cele mai "ciudate " ordonante pe care le-am vazut datorita multelor modificari si paramodificari pe care le-a suferit .
Og 94 modifica og 15 iar legea de aprobare a lui og 94 o modifica iar :stunned:
in forma actualizata suna cam asa:
1. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II punctul 1, litera c) a alineatului 2 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:
"c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 100.000.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei."
12. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea urmatorul cuprins:
"2. Alineatele 6 si 7 ale articolului 5 se abroga."
13. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II punctul 3, alineatul 2 al articolului 6 va avea urmatorul cuprins:
"Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4 si ale art. 6 alin. 1, dupa caz, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei."
14. La capitolul II sectiunea a 2-a, articolul III va avea urmatorul cuprins:
VB DE LEI NOI SAU LEI VECHI?
lei vechi ; ce am postat mai sus sunt texte abrogate , postate doar pentru a argumenta raspunsul .
Repet : din 2004 nu mai este plafon de casa
as dori sa postati textul de lege in care se precizeaza cu nu mai exista plafon de casa, sau macar in baza carei dispozitii legale sunt abrogate articolele de mai sus.
Din cate stiu eu Legea 507/2004, este inca in vigoare , la fel si OG 94/2004