Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Iesirea minorului din tara
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Iesirea minorului din tara

Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al tatalui?

Multumesc
nu. este necesara declaratie autentica de accept din partea celuilalt parinte
S-a modificat legea 248/2005(art30) ?
Poate daca sentinta (in care i s-a incredintat minorul) este definitiva si irevocabila.
fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau face dovada decesului celuilalt parinte
dovada decesului celuilalt parinte sau decaderea din drepturile parentale. altfel politia de frontiera neconditionat solicita procura speciala ( uneori chiar destinatia, punct de iesire din tara, etc.) preintampinati neplacerile, chiar daca anumite aspecte ale legislatiei stipuleaza altfel, scopul calatoriei nu cred ca este punctul de frontiera si seminarii juridice cu frontieristii......parerea mea!:(