avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa auto 2010?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa auto 2010?

Buna ziua,am si eu o nelamurire si as dori cateva sfaturi din partea celor care se pricep mai bine la chestiuni din astea.Am cumparat recent o masina pe care vreau sa o inmatriculez in RO(mi-am facut programare pe 19.07.2010 la R.A.R. si sper k tot in aceeasi zi sa o inmatriculez),a fost adusa de o cunostinta de-a mea pe data de 13.11.2008 din Italia pentru export,a scos cele 3 perechi de numere rosii la care a avut dreptul,dar nu a mai apucat sa o inmatriculeze(pe atunci taxa era de doua ori mai mica decat acum).Intrebarea mea este: daca o inmatriculez pe 19.07.2010,am vreo sansa sa imi recuperez banii?Precizez ca sunt din Bacau,iar aici nu prea am auzit de exemple de restituire integrala a taxei auto.As putea singur sa ma descurc sau trebuie sa apelez la ajutorul unui avocat.Multumesc anticipat,
Grigori Mihaita
Cel mai recent răspuns: Cabinet avocat Larisa Dudciuc , Avocat 06:48, 30 Septembrie 2011
in primul rand trebuie sa mergeti la impozite si taxe , pentru a primi de la acestia decizia de impunere , cu valoarea taxei de prima inmatriculare .......
dupa aceea, in termenul prevazut o veti contesta in instanta, dupa care veti obtine o sentinta de anulare a deciziei sus-mentionate , ca fiind nelegala, cu care veti merge sa va inmatriculati autoturismul
apropos, e indicat sa nu achitati acea taxa...........................
In primul rand multumesc pt sfaturi,in al doilea rand eu am de gand sa platesc taxa de inmatriculare pe 19 pt ca nu mai pot astepta decizia lor de inmatriculare fara a plati vreo taxa,vroiam doar sa stiu daca am vreo sansa dupa ce platesc taxa,sa o recuperez integral,sau macar diferenta dintre valoarea de acum si valoarea de dinainte de 15 dec '09.
15 dec '08-scuze
imi poate spune cineva daca am vreo sansa sa mi se restituie taxa sau nu?va multumesc

Alte discuții în legătură

Cerere pt recuperare taxa poluare K-nndy K-nndy Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute cu ceva informatii despre ce trebuie sa contina cererea pentru recuperare taxa poluare? Am inteles ca model nu vrea nimeni ... (vezi toată discuția)
Completare cerere restituire taxa poluare toby18 toby18 pentru a depune la finante cerere de restituirii a taxei de poluare (platita in iulie 2010) este ok de utilizat modelul care l-am gasit mai vechi postat in ... (vezi toată discuția)
Cerere de restituire taxa auto ContSters42967 ContSters42967 Anexa nr.3 la normele metodologice CERERE DE RESTITUIRE Către(organul fiscal competent) __________________________________________ Subsemnatul/Subscrisa ... (vezi toată discuția)