Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

buna ziua, daca angajezi minori in revisal ce norma trebuie aleasa " norma intreaga" sau " cu timp partial" mentionez pe ctr. este trecut cu 6 ore , multumesc
Pentru minorul respectiv este norma "intreaga" (atat permite Codul muncii) dar pentru Revisal este timp partial.
multimesc, vreau sa mai intreb este angajat pe perioada determinata la incetarea ctr. cu ce decizie trebuie sa ii fac incetarea ?, adica este angajat de ex. 29.07.2010-31.08.2010, multumesc
1. Este o incetare de drept a CIM, cu art.56, lit.j) din Codul muncii.
2. Va dau un model de decizie:

SC ___________________________
Sediul_________________________
Tel/Fax: _______________________

DECIZIA Nr._______/_______________

Avand in vedere expirarea termenului contractului individual de munca incheiat pe perioada determinata cu dl / dna ____________________

In temeiul art.56, lit. j din Codul muncii,

Administratorul SC ______________SRL, dl/dna _____________,

DECIDE:

1. Contractul individual de munca nr.____________/________________ incheiat cu dl / dna _________________, inceteaza cu data de ______ .
2. Prezenta decizie se va comunica, in copie, celui in cauza, in termen de 5 zile.
3. Impotriva prezentei decizii de incetare a contractului individual de munca, salariatul se poate adresa cu contestatie la Tribunalul_____________ in termen de 30 de zile de la comunicare.

ADMINISTRATOR,

Data comunicarii __________________
Semnatura
salariatului ______________________
multumesc ptr. raspuns si decizie, vreau sa va mai intreb pot sa angajez o persoana care este din republica moldova cu drept de sedere in romania pana in 31.12.2010, mentionez ca este la scoala in romania dar domiciliul stabil il are in republica moldova, multumesc
Se poate doar cu c.i.m. pe durata determinata pana la 31.12.2010 sau pe perioada nedeterminata daca are autorizatie de munca.