Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... intrarea in vigoarea a unei legi
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

intrarea in vigoarea a unei legi

Daca o lege intra in vigoare intr-o zi nelucratoare, se aplica din aceasta zi sau din prima zi lucratoare?
de la data intrarii in vigoare
Cristina Voicu, Avocat
de la data intraii in vigoare, chiar daca este o zi ne-lucratoare pentru unii.
intra in vigoare chiar din data de cand este publicata in monitorul oficial.
Intr-o decizie cu privire la diminuarea drepturilor salariilor cu 25% apare ziua de 05.07 ca fiind data de la care se diminueaza, in loc de 03.07.2010, data intrarii in vigoare a Legii 118/2010.Probabil s-au gandit ca 05.07 e prima zi lucratoare dar e gresit.
athe a scris:

intra in vigoare chiar din data de cand este publicata in monitorul oficial.

Domnule/doamna avocat, sunt sigur ca stiti ca data publicarii in Monitorul Oficial a unui act normativ nu este acelasi lucru cu data intrarii in vigoare a actului normativ respectiv ;)