avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Romeo si Julieta vin din nou la Mizil
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Romeo si Julieta vin din nou la Mizil

Vă invit să vizitaţi www.romeojulietalamizil.ro

„Mizilul!... Aşezată la poalele Tohanilor, celebre podgorii, această urbe - o grădină - se răsfaţă cu multă cochetărie pe o pajişte plană, asupra căreia bate soarele în plin de cum răsare şi până apune, iarna şi vara. Rar se găseşte o panoramă aşa de plăcută şi atât de luminată: la miazănoapte, trâmba podgoriilor aci aproape, şi mai sus, în depărtare, treptele din ce în ce mai azurii ale Carpaţilor; la miazăzi, câmpia vastă, care se-ntinde, uşor povârnită, până departe-n Dunăre. La spate, cea din urmă treaptă a munţilor; în faţă, neţărmurita zare a câmpiei. Se poate zice că Mizilul este poarta Bărăganului.”
I.L Caragiale, O zi solemnă

SECŢIUNILE CONCURSULUI:
POEZIE – maxim patru poezii
EPIGRAME – maxim patru epigrame

La concurs pot participa tinerii români de… orice vârstă!!!

ÎNSCRIERE: 30. 07. 2010– 30.12 2010. Înscrierea pe www.romeojulietalamizil.ro sau prin poştă.
TAXA DE PARTICIPARE: 20 LEI
PREMII TOTALE: 4000 DE LEI

Toţi participanţii şi profesorii îndrumători primesc diplome. După premiere edităm Antologia cu textele selectate ale concursului şi o trimitem prin poştă.

Taxa va fi trimisă prin mandat poştal pe adresa liceului: prof. Bădicioiu Laurenţiu, Liceul Teoretic „Grigore Tocilescu”, str. N.Bălcescu, nr.131, Mizil, Prahova, cod 105800; menţiunea: pentru „Romeo şi Julieta la Mizil”, ed. a IV-a.

O epigramă are ca temă impusă MIZILUL. Sugestii beletristice: Geo Bogza, 175 de minute la Mizil, I.L Caragiale, O zi solemnă, George Ranetti, Romeo şi Julieta la Mizil. Textele sunt pe www.romeojulietalmizil.ro Celelalte trei epigrame au teme libere. Poeziile/epigramele nu trebuie să fi fost publicate până la data premierii, adică 30.01.2011. Un moto trebuie adăugat în FIªA DE ÎNSCRIERE pentru ca, numai ulterior jurizării, concurentul să poată fi identificat.
Spre a destinde rigida regulă a folosirii celor patru cuvinte obligatorii doar într-o epigramă, Ranetti, Romeo, Julieta şi Mizil, valabilă invariabil la primele ediţii, oferim la această ediţie o perpectivă mai atractivă, păstrând totuşi Mizilul, cum era şi firesc, expus “tirului” epigramiştilor.

Precizăm că, pentru cei care nu au internet, materialele pot fi trimise prin poştă (adresa este mai sus), semnate cu un moto, în acelaşi plic introducându-se încă un plic închis, pe care va fi scris acelaşi moto, în interiorul căruia va fi fişa de înscriere cu toate datele de identificare ale autorului. Nu uitaţi telefonul!

ATENŢIE: materialele trimise după 31.12.2010 nu vor mai intra în concurs!
Jurizarea în ianuarie 2011; premierea pe 30.01.2011, la Mizil, în Sala de Festivităţi a Liceului „Grigore Tocilescu”.

COMPONENŢA JURIULUI:

Prof. univ.dr.ing. Corneliu Berbente – vicepreşedintele Clubului „Cincinat Pavelescu”
Corneliu Leu – prozator şi jurnalist
Conf. univ.dr. Daniel Cristea Enache – critic literar, scriitor
Emil Proşcan – primarul oraşului Mizil
Ion Busuioc – epigramist
Nicolae Dragoş – scriitor
Mihai Moleşag – epigramist
Profesor univ.dr. Titus Constantin Vîjeu – critic de artă, scriitor

Coordonator proiect: prof. Laurenţiu Bădicioiu, tel.0744438247
Mail: badicioiu_laurentiu@yahoo.fr www.romeojulietalamizil.ro
Cel mai recent răspuns: hanselline , utilizator 10:48, 4 Septembrie 2010
Domnule @profool...e "pro fool" sau e serios ?:D

.....nu ca eu as fi...;) ..dar daca tot dau "dude" sa le dau gratis...sau sa plateasca altii...ma rog...nu 20 ...parca merit mai mult...daca tot veni vorba...direct 4000....:))...mai negociem

Daca trimit "taxa" fara epigrama sau poezii (maxim 4) e problema ?sau mai trebuie sa platesc ceva ? Sau sa vin personal ?! Pentru epigrama ORICE !:yeah:

Liceul „Grigore Tocilescu” este de acum renumit:))

Apropos'

Ca la Mizil totu-i posibil,
sincer, pe mine m-ai convins:D
Dar daca faci o epigrama...
ai mare grija ! N-ai invins !

[ link extern ]

=D>
Ultima modificare: Joi, 12 August 2010
ContSters109653, utilizator
Jale mare la Mizil

Chiar mi-era dor de Julieta...
Si de Romeo-mi este dor.....
Se-n-firipase o sueta....:D
Nasul, era domnul Tudor.

:magic:
Ultima modificare: Joi, 12 August 2010
ContSters109653, utilizator
Eh, Mizil, Mizil....

Mizlul e de vina sigur!
Ca Julieta e fecioara...
Ca-au dat-o-atata dupa bara,
de nu-i mai stii "situatia clara" !

Dar eu iti spun : e mizilic...sa afli
(dar asta numai daca vrei... )
Te-'m-barci cu tot cu stranepoata,
si vi la mine! In Carei !:D.............***

Si ma repet acum : E mizilic ...
...sa aflii, clar, a cui e vina...
Ei, as.!...acum, n-o sa-l indic....
Dar sigur am sa-i caut pricina!

Si de nu credeti, asteptati.
Ca o sa asteptati ( cu toti ) degeaba:D
Va rog pe voi: fiti buni CAUTATI !
( eu trebuie sa-mi termin treaba....)
E noapte...nu lucrez degeaba !.........................:fight:





***si vii la mine: ZI CA POTI !!! (era rima):))
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
ContSters109653, utilizator
un truc pe care barbatii nu-l cunosc ::tomato:

Julieta la cura de slabire(pentru orice eventualitate):))

De-ai stii Romeo...cat de trista-am fost!
Credeam ca nu o sa mai vii...
Acum, m-am linistit : tin post !
Sa-mi spui (te rog din suflet): cand revii ?
Ultima modificare: Joi, 12 August 2010
ContSters109653, utilizator
maran corina a scris:

Chiar mi-era dor de Julieta...
Si de Romeo-mi este dor.....
Se-n-firipase o sueta....:D
Nasul, era domnul Tudor.


Mi-e dor si mie de Julieta
Si de Romeo! Alta-i drama.
Citind tot ce e scris pe forum
Ma-ntreb: Unde e Epigrama?

Alte discuții în legătură

Romeo si julieta la mizil stelarman stelarman concurs la Mizil; cuvinte obligatorii Romeo, Julieta, Mizil si Ranetti (autorul piesei \"Romeo si Julieta la Mizil\") sfat Domn Ranetti, plin de ... (vezi toată discuția)
Caut sparring partner ContSters62689 ContSters62689 Am avut un coleg cu care ma duelam in epigrame: una pe zi, la reciprocitate. Dar, intr-o zi, n-a mai aparut. De atunci, sufar... Pentru ca, se pare, pe-aici, ... (vezi toată discuția)
Au inceput inscrierile pentru editia a x-a, jubiliarĂ Maran Corina Maran Corina „Romeo şi Julieta la Mizil”-ediția X-a Festivalul Internațional de Poezie și Epigramă „Romeo și Julieta la Mizil” a început în 2007, la 100 ... (vezi toată discuția)