avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... neprezentare la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

neprezentare la proces

sunt parte vatamata ...daca nu ma voi prezenta la proces ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 00:52, 17 August 2010
Buna ziua .
Atata timp cat dvs.in calitate de parte vatamata-reclamant nu faceti cerere de renuntare la judecata ,procesul va continua,deoarece ati luat cunostinte de termene de la prima zi de infatisare .Daca se prezinta macar paratul la termene ,procesul continua,daca nu se prezinta nici el,procesul se suspenda .Si mai depinde,daca ati mentionat in cererea de chemare in judecata ca dosarul sa se judece sau nu in lipsa dvs .
Marius Bote .
Ultima modificare: Luni, 16 August 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
bote marius a scris:

Buna ziua .
Atata timp cat dvs.in calitate de parte vatamata-reclamant nu faceti cerere de renuntare la judecata ,procesul va continua,deoarece ati luat cunostinte de termene de la prima zi de infatisare .Daca se prezinta macar paratul la termene ,procesul continua,daca nu se prezinta nici el,procesul se suspenda .Si mai depinde,daca ati mentionat in cererea de chemare in judecata ca dosarul sa se judece sau nu in lipsa dvs .
Marius Bote .



cu scuzele de rigoare, parte vatamata=proces penal, alte reguli de procedura decat in procesul civil; astfel, nu este obligatorie prezenta d-voastra in calitate de parte vatamata, dar astfel nu va puteti sustine interesele; se poate pune si problema constituirii de parte civila, etc, etc; de asemenea, nici gand de suspendarea procesului in caz de neprezentare atat a d-voastra cat si a inculpatului; depine de asemenea daca sesizarea s-a facut prin plangere prealabila sau nu...
avocat Cristina Popescu
Buna ziua .
Intr-adevar eu am prezentat ca pentru un proces civil,dar utilizatorul nu a specificat ca ar fi vorba de un proces penal .Parte vatamata -prejudiciata poate fi si intr-un proces avand ca obiect un delict civil ce atrage raspunderea civila delictuala, cu prejudiciu , cred eu .
Marius Bote .
este un proces penal
as putea fi amendat sau dus cu mandat la proces?

Alte discuții în legătură

Citatie utilizator900 utilizator900 daca primesc citatie...si nu ma prezint la proces ce se poate intampla ? mai multe parti vatamate..sunt una dintre ele (vezi toată discuția)
Citatie toni1206 toni1206 Buna ziua! As dori un sfat daca se poate in legatura cu urmatoarele: In urma cu doi ani am fost victima unei talharii, in urma careia mi s-a furat geanta cu ... (vezi toată discuția)
Consiliere juridica birzaveanu birzaveanu Am fost chemat in instanta in luna martie 2010 in calitate de parte vatamata, in proces cu d-l \"X\" in calitate de inculpat pentru inselaciune(art.215 C.p.). ... (vezi toată discuția)