Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care ar fi varianta mai ieftina!!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care ar fi varianta mai ieftina!!!!

Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat daca se poate:impreuna cu fratele meu sunt mostenitoarea(dupa mama) unui teren ,din care vrem sa cedam unei terte persoane cca 1000mp in schimbul serviciilor sale care ne-au adus mai aproape de obtinerea acestul teren.In acest sens as vrea sa stiu care este cea mai ieftina cale de a face acest lucru;ma refer la costurile pe care noi ar trebui sa le suportam(ex in cazul unui contract de vanzare cumparare ar trebui sa suportam atat partea noastra -impozitul-cat si cea a cumparatorului,normal).Daca exista o alta modalitate(nu stiu poate donatie)cum ar fi mai indicat si ce pasi ar trebui urmati;cedarea ar trebui facuta o data cu intabularea sau apoi?Astept raspunsul Dv,va multumesc anticipat
1. Angajati un expert sa va intocmeasca documentatia cadastrala necesara intabularii in CF. Documentatia sa fie intocmita cu cei 1000 mp dezmembrati din suprafata totala.
2. Costurile pentru donatie si vanzare cumparare sunt la fel din cate stiu eu asa ca prezentati-va la un notar si faceti vanzare-cumpararea.
Va multumesc pentru raspuns si sfaturi
u.b.i.k. a scris:

1. Angajati un expert sa va intocmeasca documentatia cadastrala necesara intabularii in CF. Documentatia sa fie intocmita cu cei 1000 mp dezmembrati din suprafata totala.
2. Costurile pentru donatie si vanzare cumparare sunt la fel din cate stiu eu asa ca prezentati-va la un notar si faceti vanzare-cumpararea.

Daca s-ar face un proces de partaj in urma caruia sa cedam aceasta suprafata ar fi o solutie mai ieftina,s-ar putea face acest lucru?multumesc
partajul se face intre coproprietari.
prin donatie, nu mai platiti impozit, cam asta ar fi singura diferenta. vanzarea-cumpararea e mai sigura, mai ales pt terta persoana
vanzarea-cumpararea e cea mai sigura cale. chiar daca v-ar costa taxele putin mai mult. merita insa!