Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010

Am un credit in euro la BCR. Am fost la banca pt. OUG 50/2010 si mi s-a dat un document aditional in care se precizeaza ca valoarea comisionului de risc (in cazul meu, 42 euro) se adauga la comisionul de administrare (la mine, 7,5 euro), astfel incat nu o sa mai platesc un comision de risc de 42 de euro, ci unul de administrare de 49,5 euro(!!?). Nu am semnat actul si ma intereseaza daca este legala o asemenea procedura si cum au procedat si altii intr-o situatie similara. Chiar este posibil ca o banca sa apeleze la asemenea "smecherii"? Legea permite bancii un asemenea subterfugiu? Multumesc.
ordonanta spune ca nu se mai percep decat 4 feluri de comisione strict si limitativ prevazute si nu ca unul il absoarbe pe altul.
incrcati sa notificati banca si poate ajungeti la o intelegere.
ca sa te judeci e cam greu .
mie incearca de cateva zile sa imi faca oferte insa n-am ajuns la ceea ce voiam eu adica sa se renunte la macar 70 % din comisionul de risc.
minadev a scris:

Am un credit in euro la BCR. Am fost la banca pt. OUG 50/2010 si mi s-a dat un document aditional in care se precizeaza ca valoarea comisionului de risc (in cazul meu, 42 euro) se adauga la comisionul de administrare (la mine, 7,5 euro), astfel incat nu o sa mai platesc un comision de risc de 42 de euro, ci unul de administrare de 49,5 euro(!!?). :))Nu am semnat actul si ma intereseaza daca este legala o asemenea procedura si cum au procedat si altii intr-o situatie similara. Chiar este posibil ca o banca sa apeleze la asemenea "smecherii"? Legea permite bancii un asemenea subterfugiu? Multumesc.

nu este legala asemenea procedura. e chiar penibila!:))

comisionului de risc (daca acesta este prevazut in contractul de credit impreuna cu comisionul de administrare) devine nul de drept din data de 21 iunie 2010, deoarece in OUG 50/2010, art. 36 acesta nu exista in lista de comisioane acceptate, comisionul de administrare fiind prezent.

banca trebuie sa aleaga intre a comisionul de administrare prevazut in contract si comisionul de cont curent (conform OUG 50/2010, art. 36) (bineinteles va fi preferat comisionul cel mai mare, adica cel prevazut in contract, comision de administrare).

Buna seara.
In cazul domnului Minadev cred ca s-a incalcat (mascat, ce-i drept) de doua ori oug 50:
- o data prin pastrarea comisionului de risc (art 36)
- a doua oara, prin majorarea implicita a comisionului de administrare(art 35)
Si eu cred ca trebuie facuta o notificare, in care sa fie expuse toate neregulile asupra carora banca nu vrea sa ...reflecteze deloc, in ciuda a tot ceea ce se intampla...
Sunt intr-o situatie identica, mai mult, in contractul meu initial marja nu apare. Ca urmare, banca jongleaza dupa bunul plac la calculul dobanzii, amintind de cateva ori in actul aditional "marja prevazuta in contract"...
Problema asupra caruia va solicit sfatul este urmatoarea: unde trebuie depusa notificarea? La agentia la care am incheiat contractul sunt 4 functionare, care "asuda" din greu, incercand sa scape de clienti fara sa-i lamureasca...Ar fi utila depunerea unei asemenea notificari la sediul central al bancii?
Va multumesc.
CONST a scris:

Buna seara.
In cazul domnului Minadev cred ca s-a incalcat (mascat, ce-i drept) de doua ori oug 50:
- o data prin pastrarea comisionului de risc (art 36)
- a doua oara, prin majorarea implicita a comisionului de administrare(art 35)
Si eu cred ca trebuie facuta o notificare, in care sa fie expuse toate neregulile asupra carora banca nu vrea sa ...reflecteze deloc, in ciuda a tot ceea ce se intampla...
Sunt intr-o situatie identica, mai mult, in contractul meu initial marja nu apare. Ca urmare, banca jongleaza dupa bunul plac la calculul dobanzii, amintind de cateva ori in actul aditional "marja prevazuta in contract"...
Problema asupra caruia va solicit sfatul este urmatoarea: unde trebuie depusa notificarea? La agentia la care am incheiat contractul sunt 4 functionare, care "asuda" din greu, incercand sa scape de clienti fara sa-i lamureasca...Ar fi utila depunerea unei asemenea notificari la sediul central al bancii?
Va multumesc.

Cum procedam in cazurile extreme ?

In cazul in care banca propune modificari pe care le considerati nelegale se vor respecta urmatorii pasi :

1. Sesizare la ANPC care sa contina propunerea scrisa din partea bancii cu modificarile suspecte (se va verifica ca propunerea este nominala-se adreseaza titularului de contract, mentioneaza numarul de contract si data la care a fost acordat, are numar de inregistrare), copia dupa contractul de credit si bineinteles sesizarea respectiva in care se va prezenta argumentat (trimiteri la lege, cu articol, litera) ce anume din propunerea bancii nu are fundament legal precum si varianta acceptata de titularul de contract cu toate punctele argumentate; a nu se uita de restituirea comisioanelor percepute ilegal
2. Cerere/sesizare depusa la registratura Bancii la agentia la care s-a acordat creditul in care se refuza propunerea ce contine elementele ilegale (vezi punctul 1 de mai sus) si se solicita in termen de 15 zile acceptul sau refuzul punctual si argumentat
3. Contactarea in prealabil a unui avocat, care sa doreasca sa reprezinte interesul beneficiarului creditului in cazul unui proces
4. Se asteapta raspunsul bancii si/sau ANPC
5. Se consulta avocatul daca raspunsurile de la Bancii si/sau ANPC nu sunt favorabile

@minadev

Cititi dispozitiile din Regulamentul de postare in forum si stergeti denumirea societatii implicate in discutie.
In forum se discuta ideea si nu persoana fizica/juridica.
Multumesc.