Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA La achizitia unei masini TVA-ul este sau nu deductibil?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

La achizitia unei masini TVA-ul este sau nu deductibil?

Buna,
As avea o intrebare:As vrea sa achizitionez o masina pe firma pentru a-mi reduce din TVA.
Unii zic ca la achizitia masinii TVA-ul este deductibil altii spun ca nu.
Poate cineva sa imi clarifice acest aspect.
Rog daca stie cineva o lege cu privire la acest aspect.
Multumesc anticipat.
Have a nice day
Buna
Ce fel de masina ? Autoturism ? Cum ca ganditi sa o luati : in leasing sau plata integrala ?
Tipul de masina -autoturism transport marfa(dubita)
In legatura cu modalitatea de cumparare nu am decis inca.Se poate sa ma ajutati in cazul ambelor variante?
ms
dreptul de deducere al tva la achizitia unai masini se judeca in functie de 2 criterii :
1. tipul masinii /folosinta acesteia
ART. 145^1
Limitări speciale ale dreptului de deducere
(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor acestor vehicule şi nici taxa aferentă achiziţiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleaşi caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, cu excepţia vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenţie, reparaţii, pază şi protecţie, curierat, transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii, precum şi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenţi de vânzări şi de agenţi de recrutare a forţei de muncă;

2.functie de modalitatea de achizitie
- daca este leasing, se poate deduce tva , pe durata contractului de leasing, cu conditia ca aceasta sa fie mai mare de 12 luni, indiferent de felul masinii

In orice alta situatie, pana la 31.12.2010 *) - nu se poate deduce tva la cumparare
*) - se spune ca se va prelungi perioada , dar nu e ceva oficial deocamdata
~~~
nu stiu ce obiect de activitate aveti , de aceea revin cu precizarea din norme care defineste ce se intelege prin:
e) vehiculele destinate exclusiv utilizării de agenţi de vânzări reprezintă vehiculele utilizate în cadrul activităţii unei persoane impozabile de către angajaţii acesteia care se ocupă în principal cu prospectarea pieţei, desfăşurarea activităţii de merchandising, negocierea condiţiilor de vânzare, derularea vânzării bunurilor, asigurarea de servicii postvânzare şi monitorizarea clienţilor. Se limitează deductibilitatea taxei la cel mult un vehicul utilizat de fiecare agent de vânzări. În această categorie se cuprind şi vehiculele de test-drive utilizate de dealerii auto;
Magda Staicu, Consultant fiscal
daca fac leasing pe o perioada mai mare de 1 an, dar achit un avans de 50 %, masina 40.000 Euro.
Deduc TVA-ul la valoarea masinii : 4800 euro si apoi lunar din leasing ?, pana la 9600 euro ?

2.functie de modalitatea de achizitie
- daca este leasing, se poate deduce tva , pe durata contractului de leasing, cu conditia ca aceasta sa fie mai mare de 12 luni, indiferent de felul masinii

poti te rog sa imi zici unde scrie lucrul asta? ca se poate deduce tva la leasing???? indiferent de masina?mi-ar fi de un real folos