avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la ce varsta pot sa ma pensionez anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la ce varsta pot sa ma pensionez anticipat?

am lucrat din anul1972 28 11 pina 27 02 1974 am facut armata dupa care am lucrat pina in anul 2003 27 10 din data de16 05 1983 pina la data de01 04 2001 am lucrat grupa a doua de munca sunt nascut in anul 1954 23 09 cind as putea sa ma pensionez anticipat?va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:46, 25 Septembrie 2010
1. Nu ati spus cat a fost perioada stagiului militar si cand ati reinceput serviciul dupa acesta.
2. Daca doriti un raspuns precis atunci dati urmatoarele date:
- total stagiu de cotizare (vechime in munca), din carnetul de munca (in ani/luni/zile);
- din care: lucrat in gr.a II-a de munca (ani/luni/zile);
- stagiu militar (ani/luni/zile).
Ultima modificare: Miercuri, 22 Septembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
D-le tudorvaleriu. Am si eu o intrebare; misu2005s a comunicat data nasterii, perioadele lucrate, ca a facut armata si in final intreaba "cand as putea sa ma pensionez anticipat?. De ce este nevoie sa spuna si durara exacta a stagiului militar si data cand a reinceput serviciul dupa acesta, fiind totusi vorba de pensie anticipata, la care stiu ca stagiul militar constituie perioada asimilata de cotizare si nu se ia in considerare?. Cu multumiri.
am vchime pe cartea de munca 29 ani5 luni si sapte zile di care lucrat in grupa a doua 17 ani11 luni staguil militar 1 an 4 luni si o zi cu stima si respect va multumesc
61 de ani si 9 luni limita de varsta;60 de ani anticipat partial;Pentru ambele,stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.Reducerea vastei de pensionare pentru cei 17 ani de conditii deosebite este de 4 ani si 3 luni.
misu2005s:
1. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu septembrie 2019, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.
3. La cei 29 de ani si 5 luni se mai adauga 4 ani si 6 luni (un sfert din perioada lucrata in gr.a II-a) si iese un stagiu de cotizare de 33 de ani si 11 luni (sub stagiul complet de cotizare care este de 35 de ani).
4. Daca mai cotizati un an si o luna se poate reduce si varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni, deci veti iesi la pensie de limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.

paul anghelea:
1. Am solicitat durata stagiului militar pentru a-i calcula eu, cat mai exact, stagiul de cotizare.
2. Dar am luat de bune datele prezentate de user si nu am mai avut nevoie de stagiul militar.
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi anticipat partial la pensie? rbigiu rbigiu Buna ziua! Parintii mei sunt ambii in somaj si au situatii destul de grele si am vrea sa stim cand se pot pensiona anticipat partial. Mama s-a nascut pe 15 ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare aprov1961 aprov1961 As vrea sa stiu care este varsta de pensionare conform noii legi a pensiilor si a ultimilor modificari de grile cu grupele de munca pentru: -barbat, stagiul ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia la dreptul de pensie flory_a42 flory_a42 Tatal meu este nascut pe 05.01.1952,are perioada contributiva 23 ani,10 luni si 13 zile,perioada necontributiva(stagiul militar) 1 an,4 luni si 2 zile,deci un ... (vezi toată discuția)