Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Neconstitutionalitate OUG 62/2010 privind limitarea ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Neconstitutionalitate OUG 62/2010 privind limitarea cuantumului despagubirilor

O respectuoasa intrebare catre colegii avocati: aveti informatii despre o eventuala ridicare pana in prezent a exceptiei de neconstitutionalitate a Art. 1 al. 1 si/sau a Art. 2 din OUG 62/2010?

Redau aici art. in cauza:
"Art. I. - Legea nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 396 din 11 iunie 2009, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 5 alineatul (1), litera a) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"a) acordarea unor despăgubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare în cuantum de până la:
1. 10.000 de euro pentru persoana care a suferit condamnarea cu caracter politic în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989 sau care a făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic;
2. 5.000 de euro pentru soţul/soţia şi descendenţii de gradul I;
3. 2.500 de euro pentru descendenţii de gradul al II-lea;". "

"Art. II. - Dispoziţiile Legii nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, astfel cum au fost modificate şi completate prin prezenta ordonanţă de urgenţă, se aplică proceselor şi cererilor pentru a căror soluţionare nu a fost pronunţată o hotărâre judecătorească definitivă până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă. "

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

ps: Intrebarea se refera la demersuri ale justitiabililor, nu la actiunea Av.Poporului.
Multumesc.

Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
Observ ca n-am primit niciun raspuns.
In schimb, pot anunta ca exceptiile de neconstitutionalitate ridicate de Av. Pop. intra pe rolul CCR marti, pe 5 Octombrie.

Dosar nr. 3365D/2010
- Avocatul Poporului
***
- Excepţia de neconst. a disp. art. I pct.1 şi art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 62/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, şi pentru suspendarea aplicării unor dispoziţii din titlul VII al Legii nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele măsuri adiacente.

Sa fie intr-un ceas bun !

Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
:offtopic: Interventie moderator
@ ralu21

Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.

Incalcarea Regulamentului de Postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, iar abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.
Ok, imi cer scuze, n-a fost cu intentie.
Dar nu e vina mea ca al doilea mesaj al meu este consecutiv cu primul pentru ca timp de 5 zile nu a raspuns nimeni, nu-i asa? :D
Pe de alta parte, al doilea mesaj contine o informatie noua, care nu exista inca la data postarii primului. Ma gandesc ca se poate crea confuzie daca, prin updatarea primului mesaj, acesta va contine atat intrebarea, cat si raspunsul... ar fi ilogic din punct de vedere al existentei topicului in sine.
Care, altfel, consider ca este de un foarte larg interes, dat fiind numarul mare al celor care au solicitat sau vor sa solicite despagubiri in baza Lg. 221..
Multumesc.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Eram foarte intereseti de termenul de discutare la CCR. Gratie dvs. ne-am edificat. Asteptam cu mari emotii . Sa dea Domnul sa fie asa cum a sesizat Avocatul Poporului si cum ni se pare firesc tuturor celor implicati !=D>
Asteptam cu interes si la Timisoara decizia CCR cu privire la exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Avocatul Poporului in cazul de mai sus.
Speram ca dezbaterile si pe neconstitutionalitatea legii pensiilor sa nu-i fi extenuat pe cei 9 magistrati...
Multumim ca prin intermediul dumneavoastra am aflat de acest termen!

Din surse neoficiale se vorbeste ca pronuntarea s-a amanat pentru... 14 octombrie.
florindbro, utilizator