Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie?

ma numesc gheorghe sunt din P Neamt am 58 de ani 30 de ani vechime din care 14 ani si 7 luni in grupa 1 si as dori sa stiu cind ar trebui sa ies la pensie.Ma incadrez la pensia anticipata/
mentionez ca in momentul actual nu am un loc de munca.de la casa de pensii mi_au spus ca voi iesi in 2017.astept un raspuns ;va multumesc
Buna ziua !
Conform actualelor reglementari legale - legea 19/2000 -(nu se stie daca este constitutionala noua lege a pensiilor ) puteti beneficia de pensie la termen in 2017 iar anticipat (deocamdata , cel putin pana la 31.12.2010 , nu se poate beneficia de aceasta posibilitate ) in 2012 ...
Potrivit datelor si elementelor pe care le-ati dat,in mod normal ati avea dreptul sa va deschideti dreptul la pensie pentru limita de varsta.Varsta standard de pensionare la acest moment este de 63 de ani si 11 luni din care se face reducerea de 8 ani si 5 luni pentru cei 14 ani in grupa I -a,rezultand 55 de ani si 6 luni.Stagiul complet de cotizare la acest moment este de 32 de ani si 10 luni,iar in cazul de fata aveti 30 de ani + 7 ani aferenti grupei I-a de munca=37 de ani de cotizare.Deci ambele conditii sunt indeplinite:de varsta si stagiu.Era totusi mai bine daca precizati data-luna si anul nasterii si vechimea exacta in munca exprimata in ani - luni si zile din care in grupa I-a(14 ani si 7 luni)pentru un raspuns mai avizat.O zi buna tuturor.
Va rog sa reveniti cu data nasterii dvs. si sa precizati daca perioada lucrata in grupa I de munca este inscrisa in carnetul de munca sau fostul angajator a emis o adeverinta. Incerc sa-mi dau seama de ce casa de pensii v-a raspuns ca nu puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta mai devreme de 2017.
sunt nascut pe 19 apr 1952 12 ani in grupa1 sunt trecuti pe cartea de munca si 2 ani si 10 luni pe adeverinta
Daca numai cei 12 ani din cartea de munca sunt in procent de 100% atunci sunt deajuns pentru deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta la aceasta data.