Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare catre angajati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare catre angajati

Mai am o intrebare:

Firma noastra are ca obiect de activitate productia si factureaza produsele catre firme, nu se desfasoara vanzare cu amanuntul.
Angajatii nostri insa pot cumpara prod finite direct din unitate, li se acorda un discount de 30%. Noi le facturam direct pe persoana fizica si incasam cu chitanta la casierie.
E corect asa?

Si inca ceva: celor care iasa la pensie li se dau produse gratuit? Cum ar trebui sa procedam? Sa facturam sau sa facem scaderea de gestiune doar pe baza unui PV si sa ducem chelt pe donatii?

Multumesc mult.
Aveti casa de marcat fiscala?
Nu, aceste facturari catre angajati sunt ocazionale.
Trebuie si in acest caz?
amalianeag a scris:

Mai am o intrebare:

Firma noastra are ca obiect de activitate productia si factureaza produsele catre firme, nu se desfasoara vanzare cu amanuntul.
Angajatii nostri insa pot cumpara prod finite direct din unitate, li se acorda un discount de 30%. Noi le facturam direct pe persoana fizica si incasam cu chitanta la casierie.
E corect asa?

Si inca ceva: celor care iasa la pensie li se dau produse gratuit? Cum ar trebui sa procedam? Sa facturam sau sa facem scaderea de gestiune doar pe baza unui PV si sa ducem chelt pe donatii?

Multumesc mult.

discount-urile de 30% sau produsele gratuite acordate salariatilor se considera "avantaje salariale in natura". sunt putin mai complicate lucrurile.

pentru orientare, vedeti aici:

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator
Daca discountul acordat angajatilor este mai mic sau egal cu cel acordat clientilor, se mai considera avantaj in natura?
da
norme
74. Veniturile în natură, precum şi avantajele în natură primite cu titlu gratuit sunt evaluate la preţul pieţei la locul şi data acordării avantajului. Avantajele primite cu plata parţială sunt evaluate ca diferenţă între preţul pieţei la locul şi data acordării avantajului şi suma reprezentând plata parţială.