Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se mai poate solicita executare silita?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se mai poate solicita executare silita?

In octombrie 2009 am obtinut sentinta definitiva pentru marirea salariilor cu 33 la suta...celebra lege cu 50 la suta pentru profesori...Pana in februarie salariile ne-au fost calculate potrivit sentintei ...apoi a venit statul cu abuzurile sale si nu ne -au mai respectat sentinta...acum avem un alt proces care a ajuns la Curtea Constitutionala care mai mult ca sigur va considera ordonanta 1/2010 inadmisibila pentru ca iese din vigoare in decembrie...desi face trimitere la ordonnta 41/2009 despre care Curtea a spus ca are prevederi neconstitutionale..etc
Intrebarea mea este daca se mai poate cere executarea silita a angajatorului pe baza unei sentinte judecatoareti irevocabile ce a fost pusa in aplicare cateva luni?
Executarea silita a unei astfel de hotararei se poate pune in executare in termen de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile.
Trebuie sa aveti in vedere si OUG 71/2009 (modicată ulterior prin alte OUG) privind suspendarea de drept a oricărei proceduri silite referitoare la plata unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.
Nu se refera sentinta numai la restantele din perioada 2008-2009 ,ci la calcularea salariilor curente....inclusiv pentru decembrie 2009,iar potrivit legii 330/2009 trebuia sa ne pastram salariile marite calculate potrivit legii 221/2008...insa angajatorul a invocat faptul ca sentinta se refra doar la perioada oct. 2008-aprilie 2009 cand guvernul a dat 41/2009...noi am cerut o lamurire de dispozitiv ,am ajuns din nou la Curtea Constitutionala si am castigat la fel ca prima data ,adica recunoasterea calcularii slariilor marite cu 33 la suta pana in decembrie 2009...acum daca am obtinut acesta lamurire de dispozitiv putem cere executare silita pentru a ni se calcula salariile potrivit sentintei???
De la data cand hotararea a ramas irevocabila o puteti pune in executarea .. termenul maxim fiind de 3 ani , dupa care intervine prescriptia dreptului de a cere executarea silita.
Sentinta este din 2009...asta inseamna ca intra sub incidenta ordonantei 71/2009?
Ordonanta 18/2010 nu iti da voie sa ceri executare silita in interiorul celor 3 ani... si se refera la titlurile devenite executorii in 2010!
Cred ca faceti confuzie ... termenul in care aveti dreptul de a cere executare silita este prevazut de art.405 alin.1 C.proc.civ. .

OUG nr.18/2010 si OUG nr. 71/2009 prevad numai modul in care se face plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar.

Daca hotararea a fost emisa in 2009 , atunci termenul pana la care se poate cere executarea silita se va sfarsi in cursul anului 2012.