Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o problema!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o problema!

Sotia i-a luat cheile de la masina sotului ei pentru k el a inselat-o.. Ce poate sa faca el in cazul asta? Mai are doar talonul.. Sotia poate fi acuzata de ceva? Ea are martori k a fost inselata; si i-a luat cheile pentru k mai era si beat si voia sa plece cu masina k nu mai era primit in casa sotiei.. Masina este cumparata in timpul casatoriei..! Sotul tot ameninta k o sa o declare furata.. Ce se poate intampla?

Multumesc anticipat
declara masina furata sau cheia de la masina? glumeam doar....daca masina este in acelsi loc in care a lasat-o cum sa o declara furata? va fi el amendat eventual
Nu vad sa se lege la cap un politai cu trimiterea in judecata in acest caz...
Teoretic, depinde de cine folosea in mod constant acel vehicul. Daca era folosit de amandoi, nu e furt. Daca il folosea numai sotul, e furt... Oricum impacarea partilor inlatura raspunderea penala...

Se mai poate intampla ca, daca sotul minte cand o da furata, poate raspunde penal...

Dar, per ansamblu, consider ca este mult mai probabil sa se intample ca cei doi sa-si canalizeze fortele pentru a se uri reciproc si a-si face viata un iad. De asemenea, cred ca ambii vor suferi si recomand sa "faca plangere" despre asta la un consilier in probleme de cuplu. Parerea mea. Sau... sa faca singuri eforturi de a se ierta, intai pe sine si apoi si pe celalalt...
furt intre soti? ne-am lovit la cap? :)) nu exista furt intre soti mai ales ca e bun comun....jezus ...proprietatea in devalmasie :P anul 2 dr reale...modalitatile dreptului de proprietate anyone?
praetore, esti student, nu? Bag de seama ca n-ai ajuns inca la partea speciala a dreptului penal.
Nu zic ca in situatia mai sus descrisa ar fi furt, dar nici nu se poate afirma de plano ca nu exista furt intre soti.
mersi de constatare romascanu ca sunt student....mentionez mai mereu ca sunt :) ...dar nah ....totusi ...de vreme ce era bun comun...cum sa fie furt? nu concep asta...poate imi explici ...mai invatz si eu ceva :P