avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o problema!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o problema!

Sotia i-a luat cheile de la masina sotului ei pentru k el a inselat-o.. Ce poate sa faca el in cazul asta? Mai are doar talonul.. Sotia poate fi acuzata de ceva? Ea are martori k a fost inselata; si i-a luat cheile pentru k mai era si beat si voia sa plece cu masina k nu mai era primit in casa sotiei.. Masina este cumparata in timpul casatoriei..! Sotul tot ameninta k o sa o declare furata.. Ce se poate intampla?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 18:39, 29 Septembrie 2009
declara masina furata sau cheia de la masina? glumeam doar....daca masina este in acelsi loc in care a lasat-o cum sa o declara furata? va fi el amendat eventual
Nu vad sa se lege la cap un politai cu trimiterea in judecata in acest caz...
Teoretic, depinde de cine folosea in mod constant acel vehicul. Daca era folosit de amandoi, nu e furt. Daca il folosea numai sotul, e furt... Oricum impacarea partilor inlatura raspunderea penala...

Se mai poate intampla ca, daca sotul minte cand o da furata, poate raspunde penal...

Dar, per ansamblu, consider ca este mult mai probabil sa se intample ca cei doi sa-si canalizeze fortele pentru a se uri reciproc si a-si face viata un iad. De asemenea, cred ca ambii vor suferi si recomand sa "faca plangere" despre asta la un consilier in probleme de cuplu. Parerea mea. Sau... sa faca singuri eforturi de a se ierta, intai pe sine si apoi si pe celalalt...
furt intre soti? ne-am lovit la cap? :)) nu exista furt intre soti mai ales ca e bun comun....jezus ...proprietatea in devalmasie :P anul 2 dr reale...modalitatile dreptului de proprietate anyone?
praetore, esti student, nu? Bag de seama ca n-ai ajuns inca la partea speciala a dreptului penal.
Nu zic ca in situatia mai sus descrisa ar fi furt, dar nici nu se poate afirma de plano ca nu exista furt intre soti.
mersi de constatare romascanu ca sunt student....mentionez mai mereu ca sunt :) ...dar nah ....totusi ...de vreme ce era bun comun...cum sa fie furt? nu concep asta...poate imi explici ...mai invatz si eu ceva :P

Alte discuții în legătură

Urgent!-furt intre soti valy2008 valy2008 Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar ... (vezi toată discuția)
Plangere la politie Z.A.G. Z.A.G. Buna ziua. Sint divortata de 2 ani iar in timpul casatoriei fostul meu sot a cumparat o masina in leasing , leasingul fiind pe o firma de constructii ... (vezi toată discuția)
Drept de folosinta pmariusl pmariusl Buna ziua , sunt casatorit de 21 de ani ( suntem impreuna de 25 ) , sotia mea doreste sa ne despartim , dar vrea tot ...casa , masina , custodia copilului ... (vezi toată discuția)