Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... inscriere in tabloul consilierilor juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

inscriere in tabloul consilierilor juridici

Care este actul normativ care statueaza faptul ca nu poate fi consilier juridic al unei institutii publice cel ce nu este inscris in Colegiul consilierilor juridici si nu apare in tabloul consilierilor juridici?
Poti fi la oricare instituie (atat privata, cat si publica) consilier juridic fara sa te inscrii in colegiul consilierilor juridici.
Va multumesc pentru acest raspuns, dar totusi nu sunt lamurita. Din ce cauza: este vorba de un control de audit public intern la oficiul juridic din care fac parte, iar auditorul, sustine in raportul preliminar, invocand legea si statutul consilierilor juridici ca nu pot reprezenta institutia publica, in speta primaria, daca nu sunt inscrisa in Colegiu si nu sunt pe tabel. Am suficienta vechime in functia de consilier juridic ( 11 ani) astfel ca stiu sa citesc o lege... ori in statutul nostru, cat si din lege nu reiese de nicaieri obligativitatea inscrierii. Din punctul meu de vedere este vorba de un drept, asa cum este si dreptul de a fi membru de sindicat...
monica i a scris:

Din punctul meu de vedere este vorba de un drept, asa cum este si dreptul de a fi membru de sindicat...

Subscriu intrutotul.
Statutul consilierilor juridici este opozabil membrilor asociatiei profesionale respective.
monica i a scris:
Care este actul normativ care statueaza faptul ca nu poate fi consilier juridic al unei institutii publice cel ce nu este inscris in Colegiul consilierilor juridici si nu apare in tabloul consilierilor juridici?

Nu exista un asemenea act normativ. Scuzati-ma, dar auditorul abereaza.
va multumesc. De aceeasi parare sunt si eu.