Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

- persoana, barbat, nascuta 12 iulie 1949
- total stagiu de cotizatie realizat: 36 ani 4 luni 22 zile
din care - sector de stat din care:
- in gr. II (L3/1977) 12 ani 11 luni 9 zile
- conditii normale 19 ani 0 luni 16 zile
- stagiu aferent gr. I si II 3 ani

- puncte realizate (cu s.v. in perioada 03.1970-03.1992)
numar de puncte realizate 27.78424
punctaj mediu 0.80147
valoarea punctului de pensie: 581.30

- pensionata din 26.04.2008 (drepturi stabilite) pensie de invaliditate (cod pensie n22) cu o pensie de asigurari sociale de 466 lei.
- data ivirii invaliditatii 14.04.2008 boala obisnuita
- varsta la data ivirii invaliditatii: 58 ani 9 luni 2 zile
- varsta standard de pensionare 64 ani 10 luni

la ce varsta se poate pensiona pentru limita de varsta si cu ce pensie?

multumesc!
ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:
- in gr. II (L3/1977) 12 ani 11 luni 9 zile
- conditii normale 19 ani 0 luni 16 zile
- stagiu aferent gr. I si II 3 ani

Vedeti dvs., perioadele de mai sus, adunate, ar trebui sa-mi dea stagiul total de cotizare realizat, respectiv 36 de ani, 4 luni si 22 de zile. Probabil ati omis o perioada din decizia de pensie.

Dar, adunand aceste perioade precum si perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate, persoana pentru care intrebati a realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 34 de ani si 8 luni. Prin urmare, poate beneficia de pensie pentru limita de varsta cand va implini 62 de ani si 4 luni (in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare, varsta standard de pensionare se reduce cu 2 ani si 6 luni).

Cuantumul pensiei pentru limita de varsta vi-l poate spune numai cineva care are actele in fata (carnet de munca, adeverinte etc.) si care lucreaza efectiv cu programul de determinare a punctajului mediu anual.
Incerc eu o aplicatie,in care voi tine cont de urmatoarele date si elemente:Stagiul complet de cotizare 34 ani si 8 luni;Aplicarea O.U.G.100/2008 incepand cu luna octombrie 2009;Reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni pentru12 ani de grupa II-a de munca,limita de varsta la 62 de ani si 4 luni,punctaj mediu anual adaugat(pentru perioada pensiei de invaliditate)diferenta de grupa(punctaj)fata de O.U.G.100/2008 .Asadar incepand cu luna octombrie 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008,punctajul mediu anual trebuia sa fie de 0,82310,iar pensia de 604 lei(pentru care rog comfirmare sau infirmare).Pensionarea pentru limita de varsta va fi la 62 de ani si 4 luni(noiembrie 2011).Puncte realizate vor fi in prima varianta(cea mai probabila)27,78424+0,75(O.U.G.100/2008)+1 punct(aproximativ) pentru perioada de pensie de invaliditate=29,53424:34,6666 ani(stagiul complet de cotizare)=0,85195 punctajul mediu anual x 732,8(valoarea punctului de pensie)daca va ramane la valoarea de astazi=625 lei pensie.In aceasta prima varianta mai poate interveni(modifica) doar valoarea punctului de pensie.A doua varianta(mai putin probabila,in sensul ca nu se va aplica de catre guvern si mai putin al cifrelor) este in cazul in care se va acorda si diferenta la punctajul aferent grupelor de munca,fata de O.U.G.100/2008.In acest caz se vor mai adauga aproximativ 1,5 puncte la cele 29,53424=31,03424puncte:34,6666=0,89522 punctaj mediu anual x 732,8(daca va ramane aceasta valoare)=657 lei pensie.Fac precizarea ca este aplicatia mea(de nespecialist)pe care timpul o va comfirma sau infirma si deaceea astept si alte opinii(apicatii)care sa o contrazica pe a mea.Cu speranta ca o sa intelegeti aceasta aplicatie urez o zi buna tuturor.
Carp Mircea, utilizator
Gabriela Pintea a scris:

gigelin a scris:
- in gr. II (L3/1977) 12 ani 11 luni 9 zile
- conditii normale 19 ani 0 luni 16 zile
- stagiu aferent gr. I si II 3 ani

Vedeti dvs., perioadele de mai sus, adunate, ar trebui sa-mi dea stagiul total de cotizare realizat, respectiv 36 de ani, 4 luni si 22 de zile. Probabil ati omis o perioada din decizia de pensie.

aveti dreptate, am omis "stagiu asimilat": 1 an, 4 luni, 27 zile.
va multumesc mult:)

@Carp Mircea: confirm, incepand cu octombrie 2009, pensia este 604 lei.
va multumesc mult:)

atat ca pensionarul nu intelege cum de va trece de la 604 lei pensie invaliditate, acum, la numai 625 lei pensie in noiembrie 2011...

va multumesc!!!
gigelin a scris:
atat ca pensionarul nu intelege cum de va trece de la 604 lei pensie invaliditate, acum, la numai 625 lei pensie in noiembrie 2011...

Adica e prea mic viitorul cuantum al pensiei? Sa stiti ca exista cazuri cand, in urma trecerii de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta, cuantumul pensiei scade. In aceste situatii, pensionarul poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii, potrivit art. 64 din Legea nr. 19/2000.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
am inteles... avea sperante mai mari... si are de facut "drumuri" de 200 km "la judet", la casa de pensii... "pentru doua pachete tigari in plus pe luna", zice el...

multumesc:)
ContSters123067, utilizator