Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar

Salut!

Doresc sa vă întreb daca in urma promovarii examenului de admitere in barou(pentru stagiari) se dobandeste calitatea de avocat stagiar? I.N.P.P.A echivaleaza cu efectuarea stagiului la un cabinet de avocatura?Mai e necesara gasirea unui cabinet de avocatura pentru inscrierea in barou sau e suficient sa fii cursant la I.N.P.P.A după care te poti inscrie???.Va multumesc!
Potrivit art. 296, alin. 3 din statut "Avocatul stagiar care a promovat examenul de absolvire a I.N.P.P.A. dobândeşte titlul profesional de avocat definitiv. Pe baza diplomei de absolvire a I.N.P.P.A., Consiliul Baroului va emite decizia de constatare a calităţii de avocat definitiv şi va efectua înscrierea pe Tabloul avocaţilor definitivi".
Imi cer scuze,nu am formulat prea clar intrebarea.voiam sa stiu daca,dupa sustinerea examenului de primire in profesie(examenul pt stagiari) e necesar,pentru dobandirea calitatii de avocat stagiar, si gasirea unui cabinet de avocatura sau inscrierea la INPPA echivaleaza cu acest stagiu. oricum,multumesc pentru raspuns!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns!
Dupa un an de stagiu avocatul stagiar se poate inscrie la INPPA ( inscrierea consta in depunerea unui dosar care contine diploma, decizia de intrare in profesie etc.) si in urma unor cursuri, da examenul de absolvire, care echivaleaza cu definitivatul.
Deci nu INPPA-ul echivaleaza cu stagiul, ci absolvirea lui cu def-ul.
Mai nou, examenul de absolvire este la fel de dificil ca si definitivatul, practic nu prea exista diferente intre cele doua modalitati de a te definitiva in profesie...acum cred ca fiecare stagiar se va hotari pe parcursul primului an.