Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut

Buna seara
Am imprumutat pe cineva cu o suma de bani si vrea sa o returneze dupa 3 luni de zile. Ce document se poate face prin notariat prin care persoana respectiva se obliga sa plateasca datoria pana la termenul stabilit in cazul in care ea ar avea si in cazul cand nu ar avea cu ce sa gireze.
daca nu a garantat restituirea imprumutului sunteti un creditor chirografar ceea ce pp ca debitorul raspunde fata de dvs cu toate bunurile sale mobile si imobile, prezente si viitoare.
ioana_cristea a scris:

daca nu a garantat restituirea imprumutului sunteti un creditor chirografar ceea ce pp ca debitorul raspunde fata de dvs cu toate bunurile sale mobile si imobile, prezente si viitoare.

Cum raspunde daca nu exista nici un document semnat, el este de acord sa intocmim un act legalizat , dar notarul la care am fost a spus ca daca nu gireaza cu ceva nu se poate face decat o chitanta de mana, fara notariat
Doar daca va gira cu un teren sau locuinta se va autentifica la notar. Pentru alte bunuri mobile sau fara vreun gir, se va face un act de mana, cu numirea a 2-3 persoane ca martori, care vor semna si ei pe actul respectiv.
Mergeti la alt notar.
Bineinteles ca se poate face contract de imprumut la notar fara gaj, este chiar titlu executoriu, nu mai apelati la instanta in caz de neplata.
adutescu a scris:

Mergeti la alt notar.
Bineinteles ca se poate face contract de imprumut la notar fara gaj, este chiar titlu executoriu, nu mai apelati la instanta in caz de neplata.

Dar o declaratie facuta lin fata notarului sau un angajament de plata se poate face?