avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am înmatriculat un autoturism în noembrie 2008 şi mi lau încadrat E1 de la E2,dar în urmă cu cîteva luni mi lau încadrat E2 dar artizanal pt că autoturismul a avut echipament E2 dar na fost luat în considerare la data primei înmatriculări şi nici că pe actele autoturismului scria E2.dar după nenumărate sesizări am fost băgat în seamă de Registrul Auto Român,iar acum trebue să mai plătesc încă o taxă de 640 ron pentru reomologare Eurocat care a fost montat ulterior anului de fabricaţie şi anterior datei primei înmatriculări în România.cum pot sămi recuperez diferenţa plătită de la E2 la E1 şi această taxă 640 care eu o consider ilegală dar trebue să o plătesc #-o,avînd în vedere ca taxa de primă înmatriculare ma costat 6 000 ron.vă mulţumesc
Ultima modificare: Duminică, 5 Decembrie 2010
pavelmita, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cabinet avocat Larisa Dudciuc , Avocat 07:37, 19 Decembrie 2010
Formulati actiune in instanta pentru recuperare taxa auto
Adresati-va ANAF din localitatea in care ati platit.
Exista o cerere tip de restituire , pe care la momentul compltarii bifati casuta corespunzatoare situatiei dvs.
Se inregistreaza la secretariat , si trebuie sa fie solutionata in maxim 30 de zile.

P.S. Nu este cazul de actionat in instanta , vi se restituie diferenta 100%
Ultima modificare: Duminică, 5 Decembrie 2010
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
vă mulţumesc foarte mut
prodiamant a scris:

Adresati-va ANAF din localitatea in care ati platit.
Exista o cerere tip de restituire , pe care la momentul compltarii bifati casuta corespunzatoare situatiei dvs.
Se inregistreaza la secretariat , si trebuie sa fie solutionata in maxim 30 de zile.

P.S. Nu este cazul de actionat in instanta , vi se restituie diferenta 100%


Este necesar sa actionati in instanta, pentru a vi se restitui taxa integrala cu dobanda fiscala la zi de la data platii pana la restituirea efectiva, nu numai diferenta.


Daca doriti sa vi se restituie doar diferenta, atunci va veti adresa administratiei financiare. Daca in schimb doriti sa vi se restituie intreaga suma platita cu titlu de taxa de poluare, atunci va fi necesar sa va adresati instantei de judecata dupa ce in prealabil ati adresat o cerere in acest sens si celor de la AFP.

Simbotin Remus
Avocat & Mediator

Alte discuții în legătură

Cerere pt recuperare taxa poluare K-nndy K-nndy Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute cu ceva informatii despre ce trebuie sa contina cererea pentru recuperare taxa poluare? Am inteles ca model nu vrea nimeni ... (vezi toată discuția)
Model intampinare pt recuperare taxxa de prima inmatriculare buburuza22 buburuza22 Buna ziua! Ma puteti ajuta cu un model de intampinare la tribunal pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare si cu un model de cerere de recuperarea ... (vezi toată discuția)
Completare cerere restituire taxa poluare toby18 toby18 pentru a depune la finante cerere de restituirii a taxei de poluare (platita in iulie 2010) este ok de utilizat modelul care l-am gasit mai vechi postat in ... (vezi toată discuția)