Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din pensii de la 1 ianuarie 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din pensii de la 1 ianuarie 2011

Precizari despre aceasta impozitare a pensiilor.
Se va plati pentru suma ce depaseste 740 lei sau pentru toata pensia? Eu am o pensie de 754 lei, voi plati pentru cei 14 lei, deci 77 bani sau pentru 754 lei, deci 41,47 lei???????????
Platiti 5.5% din suma totala a pensiei.Eu asa am inteles.Sa asteptam aprobarea definitiva.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Nu mi se pare normal. Pana acum, pentru cei ce depaseau o pensie de 1000 lei se impozita si se platea CASS numai pentru ceeace depasea 1000 lei. Acum, in cazul meu, voi avea o pensie mai mica decat cel ce are 739 lei cu toate ca in act am o pensie de 754 lei.
Parerea mea personala este sa asteptam publicarea in M.OF.a Ordonantei care reglementeaza acest domeniu.Restul sunt pareri si interpretari personale.O zi buna.
Interventie moderator Am rugamintea sa continuati discutiile deschise pe aceeasi tema, nu sa deschideti noi discutii.
Multumesc!

Gabriela Pintea

Dragnea Ion a scris:
Sunt pensionar cu o pensie de 1078 lei. In acelasi timp mai sunt si salariat. Mi se opreste CAS din salariu, acum mi se va opri si din pensie. Oare eu sunt "tratat medical" de doua ori???
Exista vre-un act normativ care spune ca celor ce li se opreste CAS din pensie sa nu li se opreasca si din salariu sau inver??
Pentru mine cei 54 de lei sunt bani luati cu japca.
la pensia de 754 lei vi se va retine 14 lei pentru cas. pensia nu va scade sub 740 lei. sanatate !