avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din pensii de la 1 ianuarie 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din pensii de la 1 ianuarie 2011

Precizari despre aceasta impozitare a pensiilor.
Se va plati pentru suma ce depaseste 740 lei sau pentru toata pensia? Eu am o pensie de 754 lei, voi plati pentru cei 14 lei, deci 77 bani sau pentru 754 lei, deci 41,47 lei???????????
Cel mai recent răspuns: Popescudvasile , utilizator 16:12, 6 Ianuarie 2011
Platiti 5.5% din suma totala a pensiei.Eu asa am inteles.Sa asteptam aprobarea definitiva.
Ultima modificare: Marți, 7 Decembrie 2010
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Nu mi se pare normal. Pana acum, pentru cei ce depaseau o pensie de 1000 lei se impozita si se platea CASS numai pentru ceeace depasea 1000 lei. Acum, in cazul meu, voi avea o pensie mai mica decat cel ce are 739 lei cu toate ca in act am o pensie de 754 lei.
Parerea mea personala este sa asteptam publicarea in M.OF.a Ordonantei care reglementeaza acest domeniu.Restul sunt pareri si interpretari personale.O zi buna.
Interventie moderator Am rugamintea sa continuati discutiile deschise pe aceeasi tema, nu sa deschideti noi discutii.
Multumesc!

Gabriela Pintea

Dragnea Ion a scris:
Sunt pensionar cu o pensie de 1078 lei. In acelasi timp mai sunt si salariat. Mi se opreste CAS din salariu, acum mi se va opri si din pensie. Oare eu sunt "tratat medical" de doua ori???
Exista vre-un act normativ care spune ca celor ce li se opreste CAS din pensie sa nu li se opreasca si din salariu sau inver??
Pentru mine cei 54 de lei sunt bani luati cu japca.
la pensia de 754 lei vi se va retine 14 lei pentru cas. pensia nu va scade sub 740 lei. sanatate !

Alte discuții în legătură

Retinere cas 5.5% pentru pensii mai mari de 750 ron categ categ va rog sa-mi comunicati care este actul normativ in baza caruia s-a facut retinerea de 5.5% din pensia lunii ianuarie la toata suma de 1000 ron si nu doar la ... (vezi toată discuția)
Oug 107/2010 pentru modificarea si completarea legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii micaela38 micaela38 Contribuţia de asigurări sociale de sănătate în valoare de 5.5% la întreaga sumă pentru pensionarii care au pensii mai mari de 740 lei este corecta? Nu ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul al cass - pensie ContSters61465 ContSters61465 PENTRU A EVITA ANUMITE ABUZURI ,CARE AU INCEPUT SA APARA VA ARATAM UN MOD DE CALCUL IN CONFORMITATE CU ART.5 DIN OUG 107/2010: -EX.PENTRU O PENSIE -VENIT ... (vezi toată discuția)