Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de cresterea a copilului - Clarificare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de cresterea a copilului - Clarificare

salut,

sotia a nascut un copil pe 30.09.2010 si este in concediu postnatal pana la sfarsitul lunii ianuarie 2011. ulterior va primi indemnizatie conform oug 111/2010 art 30, alin 2) de 75 % din media veniturilor inregistrate in ultimele 12 luni dinaintea nasterii. Nu eset mentionata insa perioada pe care va beneficia de indemnizatie. Ori este vorba de 2 ani (varsta copilului) cf Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare?
Curios cum de pentru aceste cazuri indemnizatia este de 75%, nu 70% cf reducerilor bugetului de criza, nu 85% cum ar fi trebuit sa revina la forma initiala ? este corect?
Perioada pentru care urmeaza sa primeasca indemnizatie este lasata ola latitudinea solicitamtei un an sau doi si se stabileste in ambele situatii ca 75% din media veniturilor pe 12 luni anterioare
Sotia va primi indemnizatie potrivi actualelor reglementari ... OUG nr.148/2005 .
OUG nr.111/2010 se aplica persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011.
pai daca s-ar aplica oug 148/2005 (cu modificarile de rigoare) pentru nasterile anterioare 1.1.2011 ar trebui sa revenim la 85% limita max 4000 lei, dar art 30 alin 2) 111/2010 limiteaza la 75% . ?!?
este normal sa ne orientam dupa 2 legi concomitent?
1. OUG 111/2010 spune:

Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Da, se revine la procentul de 85%.
3. Nu este vorba de doua legi concomitent. Una este pentru nasterile de pana la 31.12.2010, alta pentru nasterile incepand cu 01.01.2011.
asta am si eu tendinta sa cred, ca se va reveni dupa cum spuneti la 85%, dar in 111/2010 art 30. alin 2) se mentioneaza 75%. credeti ca atunci cand o sa apara si normele de aplicare vor fi lamuriri suplimentare pentru acest caz "particular", deoarece alin 1 se contrazice cu alin 2) si nu stiu care primeaza...

Multumesc anticipat,

Un tata fericit