avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1943 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Card de credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Card de credit

Avem un card de credit atasat la un cont bancar.In Decembrie directorul a ridicat bani de pe card 100 lei, sa aprovizionat cu motorina care a platit-o cu bani de pe card, noua ne-a adus chitanta de la bancomat si bonul de benzina.
As avea nevoie de cateva lamuriri la inreg in conta.
In extrasul de cont apare ridicare bani, pot sa platesc direct din banca sau trebuie sa ii bag odata in casa si apoi sa platesc bonul de benzina.
1-401=5121 100 lei
2.542=5125 100
5125=5191 100
5311=542 100
401=5191

Alte discuții în legătură

Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile. violetaanna violetaanna Buna ziua, Am urmatoarea problema si am rugamintea sa ma ajutati va rog cu o monografie corecta pentru aceste inregistrari: 1) Am extrasul curent : a) pe ... (vezi toată discuția)