Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale incheierea contractului de leasing
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

incheierea contractului de leasing

Societatea noastra are ca obiect de activitate si leasingul, dar nu este o societate de leasing.Se poate incheia un contract de leasing , pur si simplu, sau trebuie autorizat de MF, ca in cazul societatilor de leasing ?
aveti nevoie de autorizatia BNR, nu a MF. firmele de leasing sunt IFN si sunt supuse normelor BNR.
Pentru leasing sunt definite doua forme:
- leasingul financiar, care poate fi facut doar de banca sau IFN
- leasingul operational, care poate fi facut si de alte societati, intru-cat este vorba de un contract de inchiriere cu anumite clauze speciale, diferit de contractul de inchiriere clasic.
Este vorba doar de o singura vanzare in rate, fara ca tva- ul sa devina exigibil integral si nu esalonat.
Fiind vorba de un contract de inchiriere (leasingul operational fiind un contract de inchiriere cu anumite particularitati), nu are nici o importanta. Cel ce ia in leasing ( in chirie), trebuie sa fie de acord, adica sa stie ca TVA nu va fi (eventual) deductibil.
De ce nu este deductibil tva-ul la ratele de leasing la societatea care face inchirierea?