Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru studii-care este legislatia in vigoare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru studii-care este legislatia in vigoare?

Buna seara!Am si eu o intrebare referitoare la concediul pentru studii. Angajatorul meu mi-a aprobat, in scris, la data inscrierii in programul de pregatire , "program de lucru flexibil". In ultima vreme, insa, nu prea mai este asa de flexibil, cerandu-mi respect cu strictete orarul de lucru stabilit anterior inscrierii la cursul de perfectionare. De aceea ma intereseaza ce legislatie se aplica, in privinta concediului de studii, intrucat nu doresc sa intru in conflict cu angajatorul.Multumesc.
Concediile pentru formare profesională

Art. 149. - (1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.

Art. 150. - (1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din iniţiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, după caz, cu acordul reprezentanţilor salariaţilor şi numai dacă absenţa salariatului ar prejudicia grav desfăşurarea activităţii.

Art. 151. - (1) Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel puţin o lună înainte de efectuarea acestuia şi trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul şi durata acestuia, precum şi denumirea instituţiei de formare profesională.
(2) Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza şi fracţionat în cursul unui an calendaristic, pentru susţinerea examenelor de absolvire a unor forme de învăţământ sau pentru susţinerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul instituţiilor de învăţământ superior, cu respectarea condiţiilor stabilite la alin. (1).
Art. 194 C.mun:
(1) În cazul în care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesională este iniţiată de angajator, toate cheltuielile ocazionate de această participare sunt suportate de către acesta.
(2) În cazul în care, în condiţiile prevăzute la alin. (1), participarea la cursurile sau stagiile de formare profesională presupune scoaterea parţială din activitate, salariatul participant va beneficia de drepturi salariale astfel:
a) dacă participarea presupune scoaterea din activitate a salariatului pentru o perioadă ce nu depăşeşte 25% din durata zilnică a timpului normal de lucru, acesta va beneficia, pe toată durata formării profesionale, de salariul integral corespunzător postului şi funcţiei deţinute, cu toate indemnizaţiile, sporurile şi adaosurile la acesta;
b) dacă participarea presupune scoaterea din activitate a salariatului pentru o perioadă mai mare de 25% din durata zilnică a timpului normal de lucru, acesta va beneficia de salariul de bază şi, după caz, de sporul de vechime.
(3) Dacă participarea la cursurile sau la stagiul de formare profesională presupune scoaterea integrală din activitate, contractul individual de muncă al salariatului respectiv se suspendă, acesta beneficiind de o indemnizaţie plătită de angajator, prevăzută în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în contractul individual de muncă, după caz.
(4) Pe perioada suspendării contractului individual de muncă în condiţiile prevăzute la alin. (3), salariatul beneficiază de vechime la acel loc de muncă, această perioadă fiind considerată stagiu de cotizare în sistemul asigurărilor sociale de stat.
Si daca programul de perfectionare a fost solicitat de catre angajat?
ema.1 a scris:

Si daca programul de perfectionare a fost solicitat de catre angajat?

Art. 196 C.mun. prevede :
(1) În cazul în care salariatul este cel care are iniţiativa participării la o formă de pregătire profesională cu scoatere din activitate, angajatorul va analiza solicitarea salariatului, împreună cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanţii salariaţilor.
(2) Angajatorul va decide cu privire la cererea formulată de salariat potrivit alin. (1), în termen de 15 zile de la primirea solicitării. Totodată angajatorul va decide cu privire la condiţiile în care va permite salariatului participarea la forma de pregătire profesională, inclusiv dacă va suporta în totalitate sau în parte costul ocazionat de aceasta.
freeelis a scris:

ema.1 a scris:

Si daca programul de perfectionare a fost solicitat de catre angajat?

Art. 196 C.mun. prevede :
(1) În cazul în care salariatul este cel care are iniţiativa participării la o formă de pregătire profesională cu scoatere din activitate, angajatorul va analiza solicitarea salariatului, împreună cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanţii salariaţilor.
(2) Angajatorul va decide cu privire la cererea formulată de salariat potrivit alin. (1), în termen de 15 zile de la primirea solicitării. Totodată angajatorul va decide cu privire la condiţiile în care va permite salariatului participarea la forma de pregătire profesională, inclusiv dacă va suporta în totalitate sau în parte costul ocazionat de aceasta.

Revin...cu noutati.
Solicitarea am facut-o in luna septembrie, angajatorul a fost de acord atunci , lasandu-ma pe full time", chiar mi-a eliberat o adeverinta in care se obliga sa-mi ofere un "program flexibil"pentru a putea participa la acest program."

Mentionez ca , in ciuda promisiunii, nu m-a lasat deloc sa imi organizez activitatea pentru a putea beneficia de flexibilitatea promisa, mi-a impus si imi impune programul strict de lucru pe care il au toti angajatii cu norma intreaga si pe care il aveam anterior.

Mai adaug ca, bazandu-ma pe promisiunea lui , m-am inscris in acest program ( foarte costisitor pentru mine...), am achitat taxa , care nu este de loc neglijabila , iar acum ma vad in imposibilitatea de a participa la cursuri.

Pe de alta parte, angajatorul a inceput sa faca presiuni asupra mea pentru a trece la program de lucru redus( 6 ore), cu modificarea salariului, desi imi solicita sa realizez norma intreaga ca si cum as lucra 8 ore.

Eu i-am solicitat, initial, sa precizeze in adeverinta programul de lucru ( nu a facut-o-intentionat??- a mentionat doar "program flexibil") bazandu-ma pe buna lui credinta am investit inutil niste bani . Nu era corect sa spuna din start ca nu este de acord??
Este normal? Ce pot face acum pentru a reglementa situatia( in afara de a-mi cauta alt angajator...)?? #-oMultumesc anticipat.