avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionari publici de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionari publici de conducere

In anul 2008 am participat la un concurs pentru ocuparea unei f.p. de conducere. Una din conditiile de participare era absolvirea studiilor de master sau postuniversitare. La dosarul de concurs am depus certificatul de absolvire a programului de specializare postuniversitara cu durata de un an de zile. Am luat concursul si dupa doi compartimentul de resurse umane, in urma verificarii dosarului profesional, imi spune ca acel certificat nu este bun deoarece el este un document intermediar care atesta parcurgerea a doua din cele trei semestre pe care le are programul de tip master si ca, in conformitate cu disp. art. 98 (1) lit. c din L.188/1999 voi fi destituita din functie. Va rog din suflet sa ma ajutati. Eu sustin ca certificatul pe care il am este echivalentul masterului si pot ocupa functia publica de conducere
Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 13:44, 1 Ianuarie 2011
La data sustinerii examenului aceste studii post universitare ar fi trebuit deja absolvite,or greseala a fost a celor care au organizat examenul,deoarece nu au sesizat acest aspect.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2010
andymaurul, utilizator
conditia de master, este obligatorie incepand cu data de 1 ian. 2015, conform legii nr. 330/2009.:)
mihaicalinescu2005 a scris:

conditia de master, este obligatorie incepand cu data de 1 ian. 2015, conform legii nr. 330/2009.:)


Nu este adevarat.
pariem? :)
legea nr. 330/2009
"ART. 37
(1) Condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul
funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nu este
obligatorie pentru recrutarea funcţionarilor publici de conducere, în cazul exercitării cu
caracter temporar a unei funcţii publice de conducere, precum şi pentru funcţionarii publici
care ocupă o funcţie publică de conducere, pe o perioadă de 5 ani de la data intrării în vigoare
a prezentei legi.
(2) Funcţionarii publici prevăzuţi la alin. (1) sunt obligaţi să îndeplinească condiţia
prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, în termenul prevăzut, sub sancţiunea eliberării din funcţia publică."
ia ghici....ce zice art. 57 alin. (7) din legea nr. 188/1999? :P
Multumesc pentru opinii! Inca ceva! Compartimentul resurse umane imi spune ca nu se aplica prevederile Legii 330 deoarece la concursul la care am participat era conditie de master.

Alte discuții în legătură

Conditii pentru participarea la concursul de recrutare pentru ocuparea functiilor publice de conducere rodica213 rodica213 Potrivit art. 57 alin. 7 din Legea nr. 188/1999 \"pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea functiilor publice de conducere, ... (vezi toată discuția)
concurs sef birou cristina 33 cristina 33 Daca sunt functionar contractul detasat de la MI in cadrul primariei pot participa la concursul de ocupare a functiei de sef birou SPCLEP,acesta fiind un post ... (vezi toată discuția)
Conditii pentru contractuali felixmotanul felixmotanul Anul acesta am terminat Facultatea de drept.Sunt angajat contractual fiind detasat in cadrul SPCLEP.Pot participa la functia de sef birou daca nu am master ? ... (vezi toată discuția)