Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010

Sant nascut in anul 1948 si m-am pensionat la limta de varsta pe 01 iunie 2008(am avut reducere pt. 20 ani de Gr.2 de munca ).Ce trebuie sa fac pt. aplicarea art. :
-art100/a , am 20 ani- Gr2 ...se aplica automat legea si de cand ?
-de la pensionare si in prezent lucrez la o firma particulara avand contract de munca pe durata nedeterminata si achitand obligatiile catre stat .Ce trebuie sa fac pt . a ma incadra in art 99/2 din lege
-ce insemna prevederea din art.99/3 din lege
Cu stima ,
ing. Bellu
N.BELLU, utilizator
Am rugamintea sa reveniti cu urmatoarele date:
-luna nasterii;
-sistemul in care ati lucrat pana in 2008;
-actul normativ in baza caruia vi s-au deschis drepturile de pensie;
-stagiul realizat in sistemul din care v-ati pensionat (vechimea in serviciu).
-sant nascut la 29 ianuarie 1948
-din 1971 pana in 2001 am lucrat in constructii, iar 2001-2008 in industria textila ca angajat ./ sau 1971-1992 la stat iar dupa 1992 in sistam privat .
-am fost pensionat in 2008 pe baza LEGII 19/2000
-Total stagiu de cotizare realizat : 46 ani 3 luni si28 zile din care :
-gr.2 (legea 3/1977) 19 ani 4 luni 22 zile
-conditii normale 17 ani 1 luni 6 zile
-stagiu asimilat 5 ani 1 luni 6 zile
- stagiu asimilat Gr. (1 si 2 ) 4 ani 9 luni

Cu stima ,
ing. Bellu
-
N.BELLU, utilizator
Daca beneficiati de pensie din sistem public si ati lucrat numai in sistem public, alineatul 2 al art. 99 din Legea nr. 263/2010 nu vi se aplica. El se refera, in esenta, la asiguratii sistemului militar, adica la "cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale" (art. 6, alin. 1, pct. I, lit. c din lege).

Prevederea legala aplicabila este alineatul 1 al art. 99 din Legea nr. 263/2010, insa, asa cum prevede alineatul 3 al art. 99, majorarea nu se acorda pentru perioadele in care ati cumulat pensia cu salariul. Eu inteleg din alineatul 3 ca vor primi majorarea numai cei care au optat pentru salariu intrucat pensia neta depasea salariul mediu brut pe economie (ma refer la art. 17 din Legea nr. 329/2009, respectiv la persoanele care au fost obligate sa opteze intre pensie si salariu).

N.BELLU a scris:
Ce trebuie sa fac pt. aplicarea art. :
-art100/a , am 20 ani- Gr2 ...se aplica automat legea si de cand ?

Art. 100 din Legea nr. 263/2010 reia in totalitate prevederile art. 78 ind. 2 din Legea nr. 19/2000 (si mai reglementeaza ceva, dar nu faceti obiectul acestor reglementari).

Dvs. ar fi trebuit sa primiti punctajul suplimentar in octombrie 2009, intrucat vi s-au deschis drepturile de pensie in perioada 1 aprilie 2001 - 30 septembrie 2008. Deci trebuia sa primiti aceste drepturi conform Legii nr. 19/2000. Solicitati casei de pensii, in scris, sa va comunice de ce nu v-a acordat punctajul suplimentar pana acum. Eventual inscrieti-va in audienta la directorul casei teritoriale de pensii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Am primit comform LEGE100/2008...0,25PCT. PT. FIECARE AN DE SPOR!!!
Eu ma refeream la continutul LEGE 218/2008 care fuse amanata pt. 01.01.2011
si avea acelasi continut ca si pct 100 din legea 263/2010
N.BELLU, utilizator
N.BELLU a scris:
Am primit comform LEGE100/2008...0,25PCT. PT. FIECARE AN DE SPOR!!!
Eu ma refeream la continutul LEGE 218/2008 care fuse amanata pt. 01.01.2011
si avea acelasi continit ca si pct 100 din legea 263/2010

Nu-i deloc asa. :)
Nu este vorba despre art. 100, ci despre art. 169 din Legea nr. 263/2010.
Prevederea a intrat in vigoare de ieri, teoretic toata lumea aflata in situatia dvs. trebuie sa primeasca punctajul suplimentar.