Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim garantat pentru personal cu studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011

salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare
Dupa ce va aparea CCMN se va aplica urmatoarea formula:
700 x 1,72 = 1204 lei.
buna ziua,azi am fost la itm iar salariul minim burt necalificati -670,calificati cu studii liceale-804,postliceale-838,maistri-871,scurta durata-1005,studii superioare-1340lei.Eu am facut decizie cu 1204 la studii superioare conform ccmn 2011-2014 dar acum inteleg ca nu s-a aprobat?sunt corecte salariile afisate la itm?e vreo problema daca fac decizia de majorare salariu cu data de azi pentru 01.01.2011?
Nu exista baza legala pentru salariul minim 700 lei .. prin urmare, daca aplicati coeficientii ii aplicati la salariul minim de 670 lei prevazut de HG nr.1193/2010.
Deciziile de majorare a salariului le puteti face cu ce data doriti, intrucat acestea nu se mai depun la ITM.
Despre care coeficienti vorbim: 2 din CCMN 2007-2010 care este expirat sau 1,72 din CCMN 2011-2014 care nu este aprobat inca?!
Daca mergem pe 1.340 lei cum revenim asupra lui dupa ce se va aproba CCMN cu noii coeficienti?
iirina_19 a scris:

Despre care coeficienti vorbim: 2 din CCMN 2007-2010 care este expirat sau 1,72 din CCMN 2011-2014 care nu este aprobat inca?!
Daca mergem pe 1.340 lei cum revenim asupra lui dupa ce se va aproba CCMN cu noii coeficienti?

Nu mai reveniti.
Noile prevederi se aplica pentru angajari noi.
Explicatia este logica prin faptul ca salariul este NEGOCIABIL. Nu scrie niciunde ca anagajatorul nu are voie sa acorde mai multi bani. Nu scrie nicunde ca anagjatorii nu au voie sa dea decat salariul minim din Romania.