Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ?

In momentul actual sunt ne-platitor de TVA...Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ?
10000euro cifra de afaceri.
vasi49 a scris:

10000euro cifra de afaceri.

De unde ati luat aceasta valoare? Art. 152 din codul fiscal prevede in continuare plafonul de 35.000 Euro, la cursul de schimb de la data aderarii la UE (1 ian 2007). Asta inseamna 118.359,5 RON.
Buna ziua,

100.000 euro este plafonul valabil pentru trecerea de la platitor trimestrial la cel lunar de TVA.
in momentul depasirii cifrei de afaceri de 35.000 euro la cursul specificat de colega, deveniti platitor incepand cu luna urmatoare.
am gresit,scuze.
In lei suma este rotunjita la valoarea de 119.000 lei.Atentie daca firma a depasit plafonul in cursul anului infiintarii societatii.