avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ?

In momentul actual sunt ne-platitor de TVA...Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 17:18, 12 Ianuarie 2011
10000euro cifra de afaceri.
vasi49 a scris:

10000euro cifra de afaceri.

De unde ati luat aceasta valoare? Art. 152 din codul fiscal prevede in continuare plafonul de 35.000 Euro, la cursul de schimb de la data aderarii la UE (1 ian 2007). Asta inseamna 118.359,5 RON.
Buna ziua,

100.000 euro este plafonul valabil pentru trecerea de la platitor trimestrial la cel lunar de TVA.
in momentul depasirii cifrei de afaceri de 35.000 euro la cursul specificat de colega, deveniti platitor incepand cu luna urmatoare.
am gresit,scuze.
In lei suma este rotunjita la valoarea de 119.000 lei.Atentie daca firma a depasit plafonul in cursul anului infiintarii societatii.

Alte discuții în legătură

Inreg. ca platitor de tva ContSters103316 ContSters103316 Am o societate neplatitoare de tva. Acum am prins un contract de 400.000 euro care trebuie sa-l facturez in cel mult 5 transe.Daca in prima luna facturez ... (vezi toată discuția)
Plafon tva claudiaP claudiaP Buna seara! O firma infiintata din mai care nu a optat pentru Tva, cum va calcula plafonul? Adica 35.000 euro sau imparte suma aceasta pe luni? Ce curs ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 catalincc catalincc In calitate de PFA, in anul 2010 mi s-a solicitat si completarea Declaratiei 392, pentru anul anterior (2009). In acest an (2011) mai este valabila aceasta ... (vezi toată discuția)