avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1412 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 390

Buna ziua,

In Noiembrie 2010 a luat fiinta societatea noastra, iar intrebarea mea este daca declaratia 390 se depune lunar sau trimestrial in cazul in care am achizitionat un utilaj din Germania, iar societatea este inregistrata ca fiind platitoare de TVA trimestrial.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 14:13, 14 Ianuarie 2011
Lunar pana pe data de 15 a lunii urmatoare in care s-a efectuat achizitia intracomunitara.
Din ce ati postat banuiesc ca nu ati depus declaratia 092
Va postez un link unde aveti declaratia si instructiunile de completare a lui 092.
static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/decl_092_2009.pdf
intradevar nu am depus declaratia 092, era un termen pentru depunerea acesteia ?

Multumesc.
sa inteleg ca ne obliuga legea sa trecem la perioada fiscala lunara in cazul in care avem achizitii intracomunitare?

Multumesc.
da, ne obliga
si mai mult decat atat, trebuia sa va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari inainte sa faceti achizitia din Germania
intradevar, ne-am inregistrat in ROI pentru a putea efectua achizitia din Germania, dar despre declaratia 092 nu am stiut.. Acum este in regula sa depun declaratia 390 pana in 15 ian si 300 pe trimiestru pana la 25 ian?

Alte discuții în legătură

Declaratia de mentiuni tva lunar-achiziti intracomunitare liana marcela liana marcela Buna, am si eu o intrebare , daca firma a avut si are in continuare achiziti intracomunitare dar depune decontul tva la trimestru, declaratia de mentiuni pt ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar nely_mira nely_mira buna seara, am achizitionat o masina din olanda pt transport mf,(sh) a costat 16500 euro, pe factura tva este 0, va rog cum fac inregistrarile in conta? soc ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 - 2 declaratii in trim.ii ? Feni Feni Urmare a trecerii la perioada fiscala lunara, se pare ca pentru trim.II persoanele juridice care inregistreaza operatiuni intracomunitare vor depune pt trim ... (vezi toată discuția)