Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 390

Buna ziua,

In Noiembrie 2010 a luat fiinta societatea noastra, iar intrebarea mea este daca declaratia 390 se depune lunar sau trimestrial in cazul in care am achizitionat un utilaj din Germania, iar societatea este inregistrata ca fiind platitoare de TVA trimestrial.

Multumesc anticipat.
Lunar pana pe data de 15 a lunii urmatoare in care s-a efectuat achizitia intracomunitara.
Din ce ati postat banuiesc ca nu ati depus declaratia 092
Va postez un link unde aveti declaratia si instructiunile de completare a lui 092.
static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/decl_092_2009.pdf
intradevar nu am depus declaratia 092, era un termen pentru depunerea acesteia ?

Multumesc.
sa inteleg ca ne obliuga legea sa trecem la perioada fiscala lunara in cazul in care avem achizitii intracomunitare?

Multumesc.
da, ne obliga
si mai mult decat atat, trebuia sa va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari inainte sa faceti achizitia din Germania
intradevar, ne-am inregistrat in ROI pentru a putea efectua achizitia din Germania, dar despre declaratia 092 nu am stiut.. Acum este in regula sa depun declaratia 390 pana in 15 ian si 300 pe trimiestru pana la 25 ian?