avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cod procedura civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cod procedura civila

Buna ziua,

maine intra in vigoare noul Cod de procedura civila? Legea 134/2010??

Multumesc.
Cu siguranta intr-o maine ... dar nu prea stim care.

Art. 1119. - (1) Prezentul cod de procedură civilă intră în vigoare la data care va fi prevăzută în legea pentru punerea în aplicare a acestuia.

suciu_diana a scris:

Buna ziua,

maine intra in vigoare noul Cod de procedura civila? Legea 134/2010??

Multumesc.


Noul cod de procedură civilă intră în vigoare la data care va fi prevăzută în legea pentru punerea în aplicare a acestuia.
la 1 octombrie s-a spus ca va intra in vigoare.
Programele legislative afiseaza ca data de intrare in vigoare, data de maine sau data de 15.07.2010. Nici eu nu am vazut legea, insa ma gandeam ca poate am ratat-o.

Atunci ramane codul vechi din 1948, actualizat?

In prezent, Codul din 1948 este in vigoare .. o versiune consolidata in 2010 gasiti aici
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Cine stie? roshia roshia 1.legea de punere in aplicare a noului cod penal si a noului cod de procedura penala a fost pusa in aplicare? 2.daca a fost,atunci in respectiva lege care ... (vezi toată discuția)
Noile coduri de procedura civila si penala giovanacluj giovanacluj Buna ziua, s-au publicat in M.Of noile coduri de procedura civila, penala? Eu nu le gasesc. Multumesc pt ajutor. (vezi toată discuția)
A intrat in vigoare codul de procedura civila nou - legea 134/2010 privind codul de procedura civila? ContSters182547 ContSters182547 Codul de Procedura Civila nou. Legea 134/2010 privind Codul de procedura Civila Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 485 din 15 iulie 2010 ... (vezi toată discuția)