Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturi si chitante - lipsa serie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturi si chitante - lipsa serie

Buna ziua.
Ce se paote intampla si care sunt sanctiunile daca pe o parte din facturile si chitantele emise s-a omis trecerea seriei, scriindu-se numai numarul?
Poate afecta acordarea cheltuielilor de judecata (e vb de actele emise de un cabinet de avocat)?
Se poate trece ulterior seria, cel putin in exemplarul "de casa", cu pixul?
Va rog sa ma ajutati, din graba am omis cate una, apoi tot mai multe? Sper ca nu poate avea urmari prea grave. #-o
Multumesc.
plummy a scris:

Buna ziua.
Ce se paote intampla si care sunt sanctiunile daca pe o parte din facturile si chitantele emise s-a omis trecerea seriei, scriindu-se numai numarul?
Poate afecta acordarea cheltuielilor de judecata (e vb de actele emise de un cabinet de avocat)?
Se poate trece ulterior seria, cel putin in exemplarul "de casa", cu pixul?
Va rog sa ma ajutati, din graba am omis cate una, apoi tot mai multe? Sper ca nu poate avea urmari prea grave. #-o
Multumesc.

Ordinul nr. 2.226/27.12.2006 privind utilizarea unor formulare financiar contabile de catre persoanele prevazute la Art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991 republicata, publicat în Monitorul Oficial nr. 1056/30.12.2006 Începând cu data de 1 ianuarie 2007 persoanele impozabile vor emite facturi în temeiul art. 155 din Codul fiscal . Factura este documentul justificativ pentru deducerea TVA si nu factura fiscala , care mai poate fi utilizata pâna la epuizarea stocului, dar nu este suficienta pentru deducerea TVA. Potrivit Art. 155 alin. 5 din Codul Fiscal, factura cuprinde în mod obligatoriu urmatoarele informatii:

numarul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifica factura în mod unic;
data emiterii facturii;
denumirea/numele, adresa si codul de înregistrare în scopuri de TVA, dupa caz, ale persoanei impozabile care emite factura;
denumirea/numele, adresa si codul de înregistrare în scopuri de TVA, ale reprezentantului fiscal, în cazul în care furnizorul/prestatorul nu este stabilit în România si si-a desemnat un reprezentant fiscal, daca acesta din urma este persoana obligata la plata taxei;
denumirea/numele, adresa si codul de înregistrare în scopuri de TVA ale cumparatorului de bunuri sau servicii, dupa caz;
numele si adresa cumparatorului, precum si codul de înregistrare în scopuri de TVA, în cazul în care cumparatorul este înregistrat în România, precum si adresa exacta a locului în care au fost transferate bunurile, în cazul livrarilor intracomunitare de bunuri;
denumirea/numele, adresa si codul de înregistrare în scopuri de TVA ale reprezentantului fiscal, în cazul în care cealalta parte contractanta nu este stabilita în România si si-a desemnat un reprezentant fiscal în România, în cazul în care reprezentantul fiscal este persoana obligata la plata taxei;
codul de înregistrare în scopuri de TVA furnizat de client prestatorului, pentru serviciile prevazute la art. 133 alin. (2) lit. c)- f), lit. h) pct. 2 si lit. i);
codul de înregistrare în scopuri de TVA cu care se identifica cumparatorul în celalalt stat membru, în cazul operatiunii prevazute la art. 143 alin. (2) lit. a);
codul de înregistrare în scopuri de TVA cu care furnizorul s-a identificat în alt stat membru si sub care a efectuat achizitia intracomunitara în România, precum si codul de înregistrare în scopuri de TVA, prevazut la art. 153 sau 1531, al cumparatorului, în cazul aplicarii art. 126 alin. (4) lit. b);
denumirea si cantitatea bunurilor livrate, denumirea serviciilor prestate, precum si particularitatile prevazute la art. 1251 alin. (3) în definirea bunurilor, în cazul livrarii intracomunitare de mijloace de transport noi;
data la care au fost livrate bunurile/prestate serviciile sau data încasarii unui avans, cu exceptia cazului în care factura este emisa înainte de data livrarii/prestarii sau încasarii avansului;
baza de impozitare a bunurilor si serviciilor, pentru fiecare cota, scutire sau operatiune netaxabila, pretul unitar, exclusiv taxa, precum si rabaturile, remizele, risturnele si alte reduceri de pret;
indicarea, în functie de cotele taxei, a taxei colectate si a sumei totale a taxei colectate, exprimate în lei, sau a urmatoarelor mentiuni:
în cazul în care nu se datoreaza taxa, o mentiune referitoare la prevederile aplicabile din acest titlu sau din Directiva a 6-a, ori mentiunile "scutit cu drept de deducere", "scutit fara drept de deducere", "neimpozabila în România" sau, dupa caz, "neinclus în baza de impozitare";
în cazul în care taxa se datoreaza de beneficiar în conditiile art. 150 alin. (1) lit. b)-d) si g) sau ale art. 160, o mentiune la prevederile prezentului titlu sau ale Directivei a 6-a ori mentiunea "taxare inversa";
o referire la alte facturi sau documente emise anterior, atunci când se emit mai multe facturi sau documente pentru aceeasi operatiune;
orice alta mentiune ceruta de acest titlu.
Potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare, societatile cu raspundere limitata trebuie sa înscrie pe factura si capitalul social, iar societatile pe actiuni - atât capitalul social subscris, cât si cel varsat Art. 74 din Legea 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare prevede:

În orice factura, oferta, comanda, tarif, prospect si alte documente întrebuintate în comert, emanând de la o societate, trebuie sa se mentioneze denumirea, forma juridica, sediul social, numarul din registrul comertului si codul unic de înregistrare. Sunt exceptate bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice, care vor cuprinde elementele prevazute de legislatia din domeniu.
Daca societatea pe actiuni opteaza pentru un sistem dualist de administrare, în conformitate cu prevederile art. 153, documentele prevazute la alin. (1) vor contine si mentiunea "societate administrata în sistem dualist".
În documentele prevazute la alin. (1), daca acestea provin de la o societate cu raspundere limitata, se va mentiona si capitalul social, iar daca ele provin de la o societate pe actiuni sau în comandita pe actiuni, se vor mentiona atât capitalul social subscris, cât si cel varsat.
În situatia în care documentele prevazute la alin. (1) sunt emise de o sucursala, acestea trebuie sa mentioneze si oficiul registrului comertului la care a fost înregistrata sucursala si numarul ei de înregistrare.
Daca societatea detine o pagina de internet proprie, informatiile prevazute la alin. (1) si (3) vor fi publicate si pe pagina de internet a societatii.

daca nu ati trecut seria pe factura....cel care le-a primit nu are dreptul la deducere.........(daca sunteti platitor de TVA).
istudor adriana a scris:

daca nu ati trecut seria pe factura....cel care le-a primit nu are dreptul la deducere.........(daca sunteti platitor de TVA).

aceste serii si numere trebuiesc evidentiate in registurul numerelor fiscale.....la un control trebuie sa il arati si apoi facturile.....
Multumesc... se pare ca e cam aiurea... le pot trece ulterior cumva? Sau cum as putea repara situatia? Din ce vad, este iportant mai ales in cazul persoanelor juridice , ca numai in cazul lor se poate face deducere de TVA...
Dar cheltuielile de judecata?
Cred ca toate astea s-au intamplat pentru ca am ramas asa obisnuita de cand aveam facturi si chitante cu seria deja inscrisa si treceam numai numarul... #-o
plummy, utilizator
daca nu ar fi carcotasi cei care mai efectueaza controalele se poate trece si cu pixul daca lipsa e numai pe un anumit numar de file dintr-un carnet. Daca e vorba de un intreg carnet sau mai multe parerea mea e ca trebuie inseriate.