Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare

doresc sa aflu cu cit se reduce virsta standard de pensionare conform noii legi a pensiilor daca am 17ani 6luni si21zile lucrate in grupa I inainte de 1apr.2001
3 ani si 6 luni.
multumesc!
gresit
. 8 ani si 6 luni.
de unde ati luat reducerea de 8 ani si 6 luni?
1. Conform art.55(1), lit.a), Tabel nr.1 (conditii deosebite) din Legea 263/2010, pentru o perioada de munca de 17 ani si 6 luni in gr.I (inainte de 01.04.2001) varsta standard de pensionare se reduce cu 3 ani si 6 luni.
2. @tulceanul a luat datele din Tabelul nr.2 (conditii speciale) fara sa tina cont de art.158 din aceeasi lege:
Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.