avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Intocmire declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Intocmire declaratie 101

Buna ziua.
As avea o întrebare referitoare la următoarea situație, pe care v-o prezint cronologic.
De la o firma căreia i-am închiriat cu contract un spațiu comercial
- în anul 2004, când societatea mea funcționa, NU am încasat 2 facturi in valoare cumulate de 1000 RON
- în anul 2005 nu am încasat 4 facturi in valoare cumulata de 2000 RON
- ca atare, în anul 2005, l-am acționat în instanta, am obținut sentință definitiva, irevocabila și executorie. Tot în același an a fost solicitata si lichidarea respectivei societăți. Am înscris creanța în tabelul creditorilor iar pe parcursul anilor următori am primit doar 700 RON.
- Din 2006 pana în decembrie 2008 societatea mea a avut activitatea suspendata.
- Am reluat activitatea in 2009 dar nu am avut venituri
- In anul 2010 in trimestrele 1 și 2 am fost plătitor de impozit minim
- In trimestrul 3 al anului 2010 am trecut de plafon, plătind astfel impozit pe venit.
- In trimestrul 4, când cheltuielile au fost mai mari decât veniturile și deci neavând profit și impozit pe profit, am primit în noiembrie și SENTINȚA DEFINITIVA DE INSOLVENTA A FIRMEI debitoare, înregistrând astfel pe cheltuieli diferența de 2300 RON (1000+2000-700).

ÎNTREBARE
Cum întocmesc cele doua declarații 101 pentru anul 2010 ?

Va mulțumesc

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit cccristina cccristina BUNA ZIUA in final vom depune 2 declaratii 101 pentru per 01-30 sept si 01oct-31 decem? cum se calculeaza impozitul pe profit pe trim IV? se calculeaza pt ... (vezi toată discuția)
Impozit ptofit 31.12.2010 silviaechert silviaechert o soc.com.a inregistrat in primele trei trimestre ale anului 2010 profit,a calculat si platit impozit pe profit,in tim.IV inregistraza pierdere care depaseste ... (vezi toată discuția)
Imp minin/profit, una sau doua declaratii? alexandru08 alexandru08 Buna ziua ! Ipotetic, exista o societate comerciala care a avut profit tot anul 2010 si in t1 si in t2 ,deci nu a avut impozit minim pe anul 2010 se mai ... (vezi toată discuția)