Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA renuntare platitor tva daca cifra de afaceri e mai ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

renuntare platitor tva daca cifra de afaceri e mai mica de 35000 eur

am o intrebare: o firma a inregistrat in 2010 venituri sub 35000 eur, firma fiind platitoare de tva. Se poate face optiunea ca in 2011 firma sa nu mai fie platitoare de tva?
Se putea opta pana la data de 20.01.2011.
daca societatea a depasit plafonul de 35.000 euro (calculati la cursul aderarii , aprox 119.000 lei) si a inceput sa plateasca tva trebuie ca in decursul unui an fiscal sa inregistreze o cifra de afaceri sub 10.000 de euro pentru a reveni la statutul de neplatitor in baza unei cereri.
De unde ati scos 10.000 euro?
Conditia pentru a putea opta la conditia de neplatitor tva este de 35.000 euro-119.000 lei pentru anul fiscal incheiat.
Declararea se face odata cu depunerea declaratiei 096 pana la data de 20.01 a fiecarui an incheiat,veti fi considerat neplatitor de tva de la data de 01.02.
????
Semnele de intrebare pentru ce sunt?