avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1338 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire tva la cumparare teren agricol
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire tva la cumparare teren agricol

buna ziua
vreau sa cumpar un teren agricol de la o societate.eu sunt persoana fizica dar am si firma.
am inteles ca ar fi o scutire de tva la terenurile agricole.
vreau sa intreb daca am scutirea de tva daca cumpar pepersoana fizica sau o obtin doar daca cumpar pe societate
va multumesc anticipat pentru raspuns
o zi buna

Alte discuții în legătură

Platitori de tva danmocanescu danmocanescu Buna ziua, Societatile care vand teren agricole la persoane fizice sau juridice in afara de pretul pe ha, trebuie sa adauge si TVA? EX: Vreau sa cumpar 300 ... (vezi toată discuția)
Tva la tranzactii imobiliare? claudiaraduica claudiaraduica Este adevarat ca noua procedura presupune plata TVA de catre firmele care achizitioneaza proprietati imobiliare (atat constructii, cat si terenuri) si apoi ... (vezi toată discuția)
Vanzare activ firma Lia Gradinariu Lia Gradinariu Sunt asociat unic la un SRL si as dori sa vand un teren care este achizitionat pe firma. Vanzarea este purtatoare de TVA sau e "scutit fara drept de deducere"? ... (vezi toată discuția)