Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Voi beneficia de indemnizatie pentru CCC2?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Voi beneficia de indemnizatie pentru CCC2?

buna ziua.am si eu o intrebare sper ca ma poate ajuta cineva,in momentul de fata eu sunt in conediu ptr cresterea copilului(1an si 6 luni) si am aflat ca sunt iar insarcinata,intrebarea mea este urmatoarea: mai pot beneficia de indemnizatie daca dupa ce termin concediu actual(luna august) merg la servici ptr o luna?sau trebuie sa am 12 luni lucrate consecutiv?va multumesc
1. Inteleg ca veti naste la o luna dupa ce se termina CCC1.
2. La terminarea CCC1 faceti o cerere catre angajator de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM cu data de a doua zi dupa ce copilul implineste 2 ani.
3. Cu aceeasi data incepeti serviciul dar duceti direct certificat medical pentru concediul de maternitate (cele 126 de zile).
4. Apoi dupa expirarea concediului de maternitate faceti cerer pentru suspendarea CIM pentru a intra in CCC2.
5. Veti beneficia de indemnizatie de CCC2 pentru ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sunt luate in calcul si lunile in care ati fost in CCC1 si in concediu de maternitate.
am inteles,dar daca ramaneam insarcinata atuni cand copilul cu care sunt in concediu implinea 2 ani nu mai beneficiam de indemnizatie?sau trebuia sa lurez 12 luni?va multumesc frumos ptr raspuns
1. Ba da, beneficiati si atunci de CCC, numai ca cele 12 luni erau formate din CCC1, o perioada de lucru cu CIM, concediul de maternitate si apoi ati fi intrat in CCC2.
2. Adica nu va trebuia neaparat 12 luni lucrate cu CIM.
Buna,
Sunt insarcinata si o sa am gemeni, indemnizatia de 600 ron se primeste pt fiecare copil sau doar pt unul?
Multumesc anticipat!
Veti primi o indemnizatie egala cu 75% din media veniturilor nete pe 12 luni (dar nu mai putin de 600 lei) la care se adauga inca 600 lei pentru al doilea copil.