Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 19/2000 sau Legea nr. 263/2010?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 19/2000 sau Legea nr. 263/2010?

Buna ziua! Prin legea 19/2000 trebiua sa ies la pensia limita de varsta in luna ianuarie 2011. A depus dosarul pentru pensie in luna decembrie 2010 (au acceptat). De 1 ianuarie a intrat noua lege, cu care ies la pensie in septembrie 2011. Care lege va intra in vigoare in cazul meu?
Daca ati depus dosarul cand legea 19 era valabila,si s-au pronuntat si asupra cererii, vi se aplica legea veche.
Raspuns dat de o Casa locala de pensii:
INTREBARE: Conform legii 19/2000 as fi putut iesi la pensie incepand cu data de 16.01.2011 si daca as fi depus dosarul de pensionare cu 30 zile inaite as fi putut beneficia de prevederile legii 19/2000 sau de ale legii 263/2010? Va multumesc! 10.01.2011
RASPUNS: Cererea dvs. urma să fie soluţionată în conform legii in vigoare la data indeplinirii conditiilor de pensionare, respectiv Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. 14.01.2011
Daca nu au emis decizie de pensie pana la 1 ianuarie 2011 (si presupun ca nu au emis, din moment ce intrebati), potrivit Legii nr. 263/2010.

Art. 178. – Legea nr. 263/2010
Cererile înregistrate şi nesoluţionate până la data intrării în vigoare a prezentei legi se vor soluţiona conform normelor legale existente la data deschiderii drepturilor de pensii.
Inteleg din raspunsul dumneavoastra ca orice decizie emisa dupa data de 01-01-2011 trebuie sa se faca in baza legii 263/2010.
Intrebare.
Daca o decizie emisa dupa aceasta data are ca motivare legea 19/2000, inseamna ca aceasta decizie este nula, ce se intampla cu ea?
Multumesc. O zi buna.
@baican constantin

Eu, in mesajul precedent, m-am referit la deschiderea drepturilor de pensie (acesta este subiectul in discutie). Pot exista decizii emise ulterior datei de 1 ianuarie 2011, in baza Legii nr. 19/2000, dar nu decizii de deschidere de drepturi.