avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA nelamuriri completare declaratia 392 B-urgent
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

nelamuriri completare declaratia 392 B-urgent

O intreprindere familiala cu activitate de comert cu amanuntul,neplatitoare de TVA , impozitata in sistem real si care vinde produsele eliberand bon fiscal (seara scoate z-ul) cum completeaza declaratia 392 B?
1.ce inseamna cifra de afaceri,cumva venitul brut care se trece in RJIP,adica totalul z-urilor?...
2.la livrari ce se trece....
In reg. jurnal de inc. si plati eu am
venit brut(z-urile )minus platile=venit net

Cel mai recent răspuns: Roxie , utilizator 16:52, 25 Februarie 2011
1)cifra de afaceri este totalul Z -urilor pe anul 2010 -cu aceasta suma lucrati ...nu va legati de plati
2)la livrari veti trece tot suma incasarilor de care am vb la punctul 1)

Pentru 392B trebuie sa aveti cifra de afaceri cuprinsa intre 10000 euro si 35000 euro in anul fiscal precedent,calculat la cursul din 31.12.2010.Daca cifra de afaceri este inferioara sumei de 10.000 euro sau superioara sumei de 35.000 euro nu depuneti 392B
Am cifra de afaceri 41700 lei...nu mai depun...
Ordonanta 1081/2011 prevede ca trebuie depusa de cei care au o cifra de afaceri de pana la 35000e,si nu cuprinsa intre 10000-35000e....si ce curs se ia in calcul
Deci, veti depune D392B pt CA cuprinsa intre 0 lei si 119.000 lei . Daca timpul este prea scurt si nu puteti definitiva corect declaratia , depuneti-o cum apucati sa o faceti si depuneti ulterior datei de 25.02.2011 o alta corecta , pe post de rectificativa .
Deci, ca PFA anul trecut am avut un venit de 6000 lei. Declaratia se mai trimite sau nu pana la urma?
Si inca o intrebare am: trebuie trimisa si in format electronic, pe discheta? Sau este suficient sa o printez cu cod de bare?
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Concediile fara plata cum se inregistreaza in d112 cane petruta cane petruta Am o nelamurire legata de declaratia D 112. O societate are un singur angajat iar acesta a fost in luna ianuarie 2011 in concediu fara plata. Eu am completat ... (vezi toată discuția)
Pfa declaratia 329b Daniel78 Daniel78 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un rapsuns la urmatoarea problema: sint PFA, neplatitor de TVA, din 2007 si veniturile cumulate anuale se incadreaza, in ... (vezi toată discuția)
Declaratii 2010 pfa norma de venit neplatitor de tva Marius_MX Marius_MX Salut, Pentru un PFA cu norma de venit neplatitor de tva. Fac doar facturi externe. Trebuie sa depun declaratii pentru anul 2010? Daca da ce trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)